Czytasz: Kobiety ponownie zatańczą przeciwko przemocy!

Kobiety ponownie zatańczą przeciwko przemocy!

Międzynarodowa akcja wraca na Śląsk!

Nazywam Się Miliard to międzynarodowa akcja (jej angielska nazwa to One Billion Rising) skierowana przeciwko przemocy wobec kobiet. W tym roku motywem przewodnim jest zgoda na stosunki intymne.

Kobiety tańcem wyrażają sprzeciw wobec przemocy domowej. Tegoroczne hasło brzmi “Tylko TAK oznacza zgodę” i ma za zadanie podkreślać, że jedynie jasno sformułowane przyzwolenie jest zaproszeniem do kontaktu intymnego. W ubiegłym roku kobiety tańczyły przeciwko przemocy na poziomie lokalnym.

Organizatorki akcji wskazują na liczne statystyki. Możemy w nich wyczytać, że według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło. Z badań przeprowadzonych przez Beatę Gruszczyńską wynika, że nawet 11,5% polskich kobiet w przedziale wiekowym 18-70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu.

Gdzie w tym roku kobiety będą tańczyć?

W Katowicach próby odbywają się w poniedziałki o 18.30 w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie przy ul. Markiefki 44a, a w dniu akcji (14 lutego) tańczyć będą na Placu przy Rynku.

To już siódmy raz, gdy Bytom organizuje się, aby zatańczyć. W Bytomiu 14 lutego kobiety zatańczą w Agorze o 19:00.

W Rudzie Śląskiej próby odbywają się w ODK RSM Country przy ul. Sztygarskiej 6 we wtorki o 17.00 i piątki o 16.30. Finał akcji odbędzie się o 16.00 na Rynku Nowym.

W Chorzowie taniec odbędzie się 14 lutego o 17 przy ul. Wolności. Próba odbędzie się w Starochorzowskim Domie Kultury 11 lutego o 16:00.