Czytasz: ,,Obronimy Śląsk, przegonimy Klątwę stąd!" (AKTUALIZACJA)

,,Obronimy Śląsk, przegonimy Klątwę stąd!" (AKTUALIZACJA)

Wierni odmawiają różaniec, ONRowcy i mieszkańcy protestują. Do manifestacji dołączają kibice Ruchu Chorzów.

AKTUALIZACJA:

18:40

Sprzedało się 570 biletów. 
Widzowie czekają na godz. 19

Niech manifestują, jest demokracja. Dopóki mnie nie biją, nie rzucają jajkami to proszę bardzo - mówią widzowie czekających na sztukę.

Ochrona jest bardzo rygorystyczna. Przy wejściu chciałam zrobić zdęcie tłumu, zostało mi to kategorycznie zabronione, aby w ten sposób nie prowokować tłumu - relacjonuje reporterka Silesion.pl

  Arcybiskup Skworc zabrał głos w sprawie "Klątwy"

Przy wejściu do teatru ochrona sprawdza zawartość torebek, czy nie są wnoszone niebezpieczne przedmioty. Ochrona jest bardzo rygorystyczna.

Rachunek sumienia wicemarszałka. Czy zablokuje "Klątwę"?

,,Przechodząc przez barierki złapał nas mężczyzna z telefonem i włączoną kamerą. Zapytał czy nie wstyd nam iść na spektakl, który obraża uczucia religijne. 


Odpowiedział mu jeden z widzow: Idź się modl do koscioła! "

18:18

wideo nadesłane przez użytkownika

Jest ONR, Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy z flagami. Zrywa się silny wiatr, powiewaja flagi biało czerwone. Pierwsze osoby uciekają przed nadchodzącą burza. 


Wszyscy kleczą, odmawiają różaniec. 

18:02

Spektakl godzi w uczucia Polaków. Naszym celem jest protest przeciwko wszystkim tego typu spektaklom. A nam się należy sztuka przez duże S! - Adrianna Gąsiorek ONR

Bluźnierstwo i kpina z państwa polskiego. Czy chorwacki reżyser ma pojęcie jak jest w naszym kraju? Jakie ma prawo, by wyrażać opinie? Gdybym nie była oburzona, to by mnie tu nie było. Jestem oburzona. - komentuje Katarzyna Olszewska.

- Proponujemy wystawienie w Monachium tak samo mocnej sztuki o Mahomecie. Wzywam państwo polskie by ostro zareagowało na to epatowanie nagością i wzywanie do zabójstwa - mówi Olszewska.

17.40:

Katarzyna Olszewska że Śląskiego Centrum Kultury: Bluźnierstwo skierowane przeciwko Polsce i rodzinie. Wkładanie krzyża w majtki i powieszenie figury Jana Pawła II z napisem obrońca pedofilii. Znieważanie flagi to tylko niektóre ze scen sztuki, to jest niedopuszczalne. Gdzie prawo do obrony czci. Mamy nadzieję, że twórcy zostaną ukarani. Spór wokół Klątwy nigdy nie zakończy się porozumieniem.

17:30

Gdyby to było o Mahomecie, to teatr był już dawno zamknięty. Wzywam do modlitwy. 

Jak czelność mają władze, żeby składać ręce do modlitwy, jeśli są katolikami i jaką czelność mają wystawiać język do komuni. 


Ksiadz kropi wodą święconą, by wygnać wszelkie zło.

Nie kropie kwasem, żeby mi tego nie zarzucili! To jest woda mineralna - mówi Ksiadz

Zachowujemy się i postepujmy zgodnie z zasadami naszej wiary - organizatorzy nawołują przez megafon.

,,Chcemy kultury, a nie chałtury.
Cała Polska katolicka!
Judasze! Za marne grosze się sprzedali.
Kilka osób ze śląskiego centrum kultury. Kilka osób z flaga falangi. Mają megafony i pytają reżysera, kiedy zrobi sztukę o Allahu."

Krzyczą: Obronimy Śląsk, przegonimy Klątwę stąd!

 

17:22

,,Zjechaliśmy z całego województwa, Ruda Śląska, Tarnowskie Góry. Ja jestem z Wadowic. Nie podoba nam się ten spektakl, obraża naszych bohaterów i nasza wiarę. Dlaczego nie obraża innych religii? Niech reżyser obrazi Allaha i pojedzie do krajów arabskich."

Już ustawiono szpaler z barierek, który ma zasłonić wejście do Teatru Rozrywki w Chorzowie. Dziś odbędzie się w nim jedno z najgłośniejszych wydarzeń tego roku. Przyjedzie kontrowersyjna „Klątwa” z Teatru Powszechnego w Warszawie. Sztuka odbędzie się o godz. 19. Tymczasem, udział w proteście zapowiedzieli fanatycy chorzowskiego Ruchu, których na pewno nie zabraknie pod teatrem.

„Nasze przesłanie jest jasne – nasze miasto, nasza tradycja, nasze zasady. Nie ma zgody na profanowanie naszych świętości" - piszą organizatorzy manifestacji wywodzący się z trybun stadionu przy ul. Cichej.

Odmówią różaniec i odprawią mszę

Śląskie Centrum Kultury wywiesiło na swojej stronie internetowej informację o proteście pod hasłem „Powstrzymajmy deprawację kultury. NIE dla Klątwy w Teatrze Śląskim”. Mieszkaniec Siemianowic Śląskich z Fundacji Życie i Rodzina zapowiedział protest, który rozpocznie się mszą odprawioną koło budynku teatru. Zgromadzeni odmówią publicznie różaniec jako zadośćuczynienie za grzech bluźnierstwa. Będą też przemówienia przeciwko wystawieniu „Klątwy” w chorzowskim teatrze. Pikietę zgłoszono do Urzędu Miasta. Ma liczyć od stu do trzystu osób.

Mieszkaniec Bytomia związany ze środowiskiem ONR też zapowiedział organizację podobnego protestu.

Arcybiskup Skworc wydał specjalny komunikat w sprawie planowanego spektaklu. Wzywają w nim do „podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy”. Chorzowskie parafie odprawią msze w czasie trwania sztuki.

Apelują o nieograniczanie wolności sztuki 

Środowisku kościelnemu odpowiedzieli mieszkańcy i środowiska kulturalne, które wystosowały apel „o nieograniczanie wolności sztuki i prawa do obejrzenia spektaklu Klątwa w Teatrze Rozrywki”. Apel i podpisy dostarczone zostaną Arcybiskupowi w formie elektronicznej. Od wczoraj zebrano ponad 250 podpisów.

Dariusz Miłkowski, dyrektor teatru zapowiedział, że sztuki nie odwoła. W decyzje dyrektora nie zamierza ingerować Henryk Mercik nadzorujący instytucje kultury w Urzędzie Marszałkowskim.

Specjalne środki bezpieczeństwa pod teatrem 

Tymczasem, organizatorzy spektaklu informują widzów o specjalnych środkach bezpieczeństwa.

Prawie 570 osób kupiło bilety na „Klątwę”. Widzowie muszą się zgłosić do teatru przynajmniej na godzinę przed spektaklem. Proszeni są o niezabieranie dużych toreb i plecaków, bo każdy widz zostanie sprawdzony przed wejściem do budynku. Od godziny 16 z ruchu kołowego zostanie wyłączona część ulicy Konopnickiej (skrzyżowanie ul. Katowickiej z ul. M. Konopnickiej). Wszyscy goście teatru będą mogli skorzystać z pomocy funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy będą informować o zmianach organizacji ruchu i wyznaczonych miejscach parkingowych.

Czytaj więcej