Czytasz: Kiedy ruchome schody znów zaczną działać?

Kiedy ruchome schody znów zaczną działać?

Miasto dołoży się do wymiany zepsutych schodów na dworcu PKP w Katowicach

Schody łączące dworzec PKP w Katowicach z podziemnym dworcem autobusowym wciąż nie działają.

- To skandal, draństwo w biały dzień – mówi radny miejski Józef Zawadzki, który w sprawie schodów już dwukrotnie składał interpelację.

Za każdym razem odpowiedź była jednak taka sama. - Schody niebawem zostaną naprawione – dodaje radny. Zawadzki zamierza na najbliższej sesji Rady Miasta wystąpić z kolejną interpelacją. - Poleci skarga do Ministerstwa Komunikacji i do Marszałka Województwa – zapowiada.

Winda miała załatwić sprawę?

Przypomnijmy, że schody, o których mowa, nie działają już kilka miesięcy. Pasażerowie pamiętają, że sprawne były ostatnio na przełomie marca i kwietnia ubiegłego roku. Przez ten zespół prasowy zapewniał, że te wnet zostaną naprawione. W pierwotnej wersji rzeczników zepsuły się koła w schodach, które trzeba było sprowadzić z Wielkiej Brytanii. Potem okazało się, że schody nie działają z powodu łańcuchów. Termin ich naprawy cały czas się odwlekał, aż w październiku Michał Stilger, ekspert z wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A stwierdził, że przedostanie się z dworca kolejowego na autobusowy, możliwe jest także za pomocą wind zlokalizowanych na klatce schodowej za kasami biletowymi. - Mała winda nie załatwia sprawy – dodaje Zawadzki.

RUCHOME SCHODY NA KATOWICKIM DWORCU WCIĄŻ ZEPSUTE

Teraz okazuje się jednak, że schody nie będą naprawione, a wymienione na nowe.

- Ruchome schody na dworcu PKP prowadzące na dworzec autobusowy są bardzo ważnym ciągiem komunikacyjnym dla osób korzystających z komunikacji miejskiej w Katowicach – dlatego miasto podjęło rozmowy z ich właścicielem, tj. PKP S.A.. Obecnie ustalane są szczegóły porozumienia pomiędzy miastem a właścicielem w temacie wymiany schodów – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

- Z chwilą jego podpisania, właściciel ogłosi przetarg na wymianę obecnych awaryjnych ruchomych schodów na nowe typu ciężkiego, które powinny zapewnić ich bezawaryjną pracę – dodaje.

Zawadzki uważa, że to pomysł absurdalny i Katowice wymiany schodów finansować nie powinny. - Miasto nie ma pieniędzy na remonty szkół, a chce inwestować w schody należące do dworca – mówi.

Co na to PKP?

- Schody na dworcu w Katowicach zostaną wymienione. Z uwagi na fakt, że ze schodów korzystają nie tylko podróżni dworca kolejowego, ale również autobusowego, miasto wyraziło wstępną zgodę na partycypowanie w kosztach związanych z tą inwestycją. Obecnie uzgadniamy finalną treść porozumienia, które ureguluje sposób przeprowadzenia inwestycji. Po ostatecznej zgodzie ze strony miasta i podpisaniu porozumienia przez obie strony, zamierzamy ogłosić przetarg na wybór wykonawcy – mówi Aleksandra Grzelak z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji PKP.

Czytaj więcej