Czytasz: Katowickie CBA zatrzymało osiem osób

Katowickie CBA zatrzymało osiem osób

Wśród zatrzymanych m.in. redaktor Tomasz Sz. z periodyku "Służby specjalne".

Funkcjonariusze katowickiego CBA zatrzymali osiem osób powołujących się na wpływy w służbach specjalnych. Podejrzani zostali zatrzymani w Warszawie oraz podwarszawskich miejscowościach.

Agenci katowickiej Delegatury CBA zatrzymali 8 osób w sprawie dotyczącej m.in. w zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na powoływaniu się na wpływy w służbach specjalnych SKW, ABW, CBA, w instytucjach państwowych, Policji, ministerstwach, urzędach celno-skarbowych oraz poprzez wywoływanie przekonania o istnieniu takich wpływów, pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe albo ich obietnicę.

I tak na przykład zatrzymani mieli spowodować wstrzymanie i nieprowadzenie wobec spółki jakichkolwiek czynności kontrolnych przez organy skarbowe jak i roztoczenie nad spółką tzw. „parasola ochronnego” służb w zamian za zatrudnienie wskazanych osób. W innym przypadku spowodowali u poszkodowanego wrażenie i przekonane, że przez wiele miesięcy pracuje na rzecz państwa Polskiego w rzeczywistości pracował, działał na rzecz grupy przestępczej.

 

Jak podał naTwitterze Cezary Gmyz, chodzi m.in. o redaktora Tomasza Sz. z pisma poświęconego służbom specjalnym.

cezary gmyz cba
źródło: twitter

Wg ustaleń CBA grupa działa w okresie od lipca 2015 roku do grudnia 2017 roku. Wśród zatrzymanych są osoby podające się za funkcjonariuszy służb specjalnych - Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, utwierdzające w tym przekonaniu poszkodowanych i takie, która tą grupę przestępczą założyły i kierowały.

Śledztwo prowadzi Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych w Warszawie , w Łodzi i w okolicach tych miast.

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone dalsze zatrzymania i powiększenie listy zarzutów.

Czytaj więcej