Czytasz: Zagrają w podziemiach Pałacu Grudniowego

Zagrają w podziemiach Pałacu Grudniowego

Zobaczymy 6 premierowych spektakli dedykowanych Katowicom na podstawie 6 tekstów młodych autorów.

Finał pierwszej odsłony Katowickiej Rundy Teatralnej będzie dwudniowym maratonem, który w całości rozegra się w nieoczywistych przestrzeniach gmachu Miasta Ogrodów, zwanego też Pałacem Grudniowym. Aktorzy katowickich teatrów nieinstytucjonalnych będą grać w legendarnych podziemiach Pałacu Grudniowego, na korytarzach, w pokojach i na scenach. Wypełnią teatrem całe Miasto Ogrodów.

Katowice oczami młodych teatrów

Teksty powstały w trakcie warsztatów dramatopisarskich z Jolantą Janiczak, Weroniką Murek i Pawłem Demirskim.

- Utwory opowiadające o Katowicach „na nowo” stały się scenariuszami spektakli, do których zrealizowania zaprosiliśmy katowickie teatry nieinstytucjonalne - mówi Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów.

KRT to także konkurs. Spektakle oceniać będzie jury w składzie: Agata Duda-Gracz, Weronika Szczawińska oraz Artur Pałyga. Swój głos w trakcie konkursu będzie miała również publiczność, która zagłosuje na każdy spektakl tuż po jego zakończeniu.

Teatry biorące udział w projekcie oraz prezentowane przez nie tytuły:

  • Teatr Wóz Tespisa - Paweł Świerczek „Odwołany"
  • Teatr Gliwicka 9a - Martyna Wawrzyniak „Mamy dla siebie godzinkę i co z nią zrobimy"
  • Teatr Bez Sceny - Kamil Szuszkiewicz „Focie"
  • Teatr Czwarta Scena - Zuzanna Bojda „Nigdzie tak nie wieje, jak tutaj"
  • Teatry Gry i ludzie - Natalia Rusin „Stypa"
  • Lufcik na korbkę - Sandra Jaworudzka „Janów Segway Tour"  

Spektakle zobaczymy 10 i 11 listopada w katowickim Mieście Ogrodów. Bilety kosztują 15 i 20 zł (karnet dwudniowy) oraz 5 zł (cena wejścia na pojedynczy spektakl).

Szczegółowy program:

PIĄTEK (10 listopada)

20.30-21.30 - Teatr Gliwicka 9a, Martyna Wawrzyniak „Mamy dla siebie godzinkę i co z nią zrobimy" (podziemia)

Jak mówią twórcy spektaklu, zapowiada się „monodram dla pięciu aktorów oraz koncert”. Na dodatek rozegrany w najbardziej tajemniczym i obrosłym legendami miejscu, czyli w podziemiach obecnego Miasta Ogrodów. Teatr Gliwicka 9a działa od 2012 roku. Założycielem jest Maciej Dziaczko, który od blisko 20 lat jest związany z nurtem teatrów niezależnych.

22.00-23.00 - Teatr Bez Sceny, Kamil Szuszkiewicz „Focie" (sala 211)

Nie ma czegoś takiego, jak zbrodnia z miłości. Zbrodnia jest zawsze pomimo miłości. Skoro pomimo, to dlaczego? Nie wiem. Ty też nie wiesz. Teatr Bez Sceny jest teatrem kameralnym założonym w 1997 roku przez Andrzeja Dopierałę. Prezentuje dorobek polskiej i światowej dramaturgii. Od kilku lat działa w siedzibie przy ul. 3 Maja 11.

SOBOTA (11 listopada)

16.00-17.00 - Teatr Gry i Ludzie, Natalia Rusin „Stypa" (Galeria 5)

Spektakl trochę o śmierci, ale bardziej o życiu, które mija zbyt szybko, gdy snuje się plany na przyszłość, czeka na wypłatę, spłaca kredyt.

Jakim sposobem pogodzić się ze śmiercią, gdzie szukać pocieszenia, jak godnie rozstać się z życiem? Spektakl "Stypa" nie daje odpowiedzi, ale zadaje pytania, przewrotnie celebruje chwilę sprawdzonymi sposobami: smakołyki, odurzenie, alkohol, flirt.

17.30-18.30 - Teatr Wóz Tespisa, Paweł Świerczek „Odwołany" (sala koncertowa)

Spektakl z okazji otwarcia Stadionu Śląskiego to przewrotny hołd dla nowej śląskiej kultury. Czy nasza lokalna tożsamość jest czymś więcej niż tylko koszulką z nadrukiem w gwarze? Co kryje się pod za hasłami „miasta muzyki”, „miasta ogrodów”, „miasta wielkich wydarzeń”? Gdzie w pośród tego wszystkiego jest miejsce dla teatru?

19.00-20.00 - Lufcik na korbkę, Sandra Jaworudzka „Janów Hulaj Tour" (korytarz, 4 piętro)

Barwny spektakl-wycieczka dla widzów o mocnych nogach. Słodko-gorzka historia o namiętności, tożsamości i bocianie, wprost z obrazu.

Lufcik na korbkę, najmłodszy z teatrów Katowickiej Rundy Teatralnej, to kolektyw artystyczny, opierający swe prezentacje na wielorakich technikach scenicznych – żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima, fireshow.

20.30-21.30 - Teatr Czwarta Scena, Zuzanna Bojda „Nigdzie tak nie wieje, jak tutaj" (Strefa Centralna)

Spektakl w o Superjednostce, w Superjednostce, z mieszkańcami Superjednostki. Czy pośród 762 mieszkań można znaleźć poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty czy rodziny. Czy założenie bloku-osiedla PRL-u da się połączyć z palmami na rynku i miastem z ogrodami?

Teatr Czwarta Scena jest niezależną inicjatywą młodych twórców skupionych przy Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego, zarówno studentów jak i absolwentów.

22.00 – spotkanie z autorami, ogłoszenie werdyktu oraz bankiet finałowy.

Czytaj więcej