Czytasz: 100 atrakcji na pikniku "Ekoodpowiedzialni"

100 atrakcji na pikniku "Ekoodpowiedzialni"

Budowanie własnych wodociągów, projekty turbin wiatrowych i wodnych, rola pszczół w ekosystemie czy wodna mapa miasta.

Budowanie własnych wodociągów, projekty turbin wiatrowych i wodnych, rola pszczół w ekosystemie czy wodna mapa miasta – to niektóre atrakcje tegorocznego pikniku "Ekoodpowiedzialni" w Katowicach. Impreza odbędzie się 20 maja w Katowickim Parku Leśnym.

Władze Katowic od kilku lat akcentują rolę edukacji ekologicznej mieszkańców.

- To ważne, by kształtować ekologiczne zachowania w naszym życiu. Podczas pikniku będzie można się o tym przekonać, korzystając z ponad 100 przygotowanych atrakcji - zaznaczył Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Atrakcje przygotowują miejskie spółki i instytucje, działające w Katowicach firmy, a także przedsiębiorcy i organizacje zainteresowane tematyką. W tym roku zapewnią m.in. terenową grę planszową, interaktywny tor przeszkód, tworzenie ekozabawek i ekoludków z biodegradowalnych klocków, budowanie wodociągów czy rodzinną grę terenową.

Pokazane zostaną: śmieciarka do odbioru odpadów selektywnych, samochód czyszczący, czy kamera do inspekcji rur. Wystawione będą: kurtyna wodna, zabytkowy saturator oraz alkogogle. Przygotowane mają również zostać m.in. możliwość wymiany elektrośmieci na sadzonki, Park Praw Natury, Przystanek Śniadanie, spektakl teatralny, Eko-kabaret i koncert zespołu Beltaine.

Jedno ze stoisk przygotują Lasy Państwowe. Dzięki zaangażowaniu nadleśnictw z Katowic, Brynku, Kobióra, Lublińca, Rud Raciborskich, Siewierza, Ustronia i Wisły, będzie tam można podglądać „Sekretne życie pszczół”, zobaczyć „Niezwykły mikroświat”. Dzieci będą mogły zagrać w „Leśne koło fortuny”, nauczyć się budować budki lęgowe, rozpoznawać rośliny i zwierzęta. Będzie także składanie modelu domu i „Leśna zgadula”.

Pracownia Edukacji Żywej zaprosi na pikniku do poznawania łąki, a Zakład Zieleni Miejskiej nauczy, jak dbać o rośliny i pokaże kosiarki, piły czy traktory, które pomagają dbać o zieleń w mieście. Niezależnie od możliwości dotarcia na piknik z centrum bezpłatnymi autobusami linii S3, przed południem będzie też można wybrać się bezpłatnym busem do dostrzegalni przeciwpożarowej na katowickim wzgórzu Wandy.

Katowiccy specjaliści odpowiadający za ekologię i środowisko będą mówić na pikniku m.in. o swojej pracy. Jak zaznaczyła szefowa wydziału kształtowania środowiska tamtejszego magistratu Barbara Lampart, w mieście tych rozmiarów wszelkie zadania związane z ekologią odbywają się na wielką skalę.

- Przykładowo ilość szkła zebranego i poddanego recyklingowi w 2016 r. wystarczyłaby na wyprodukowanie ponad 17 mln butelek, a z przeznaczonej do recyklingu makulatury można by wyprodukować 2705 ton papieru - wskazała Lampart, zapraszając na wydarzenie.

Urzędnicy na co dzień pracują też m.in. przy przedsięwzięciach związanych z ochroną powietrza; np. na przestrzeni dwóch miesięcy dwukrotnie organizowali cykle spotkań dla mieszkańców, podczas których przedstawiali możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza i dofinansowania wymiany źródeł ciepła.

 

 

Czytaj więcej