Czytasz: Marsz dla Klimatu przejdzie ulicami Katowic. Pojawią się utrudnienia w ruchu!

Marsz dla Klimatu przejdzie ulicami Katowic. Pojawią się utrudnienia w ruchu!

W sobotę, 8 grudnia ulicami Katowic przejdą setki osób. Wszystko za sprawą Marszu dla Klimatu.

8 grudnia: Marsz dla Klimatu w Katowicach

W najbliższą sobotę ulicami Katowic przejdą nawet cztery tysiące osób. Wszystko za sprawą "Marszu dla klimatu", który rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do 16:00. 

Marsz Dla Klimatu [TRASA, mapa, UTRUDNIENIA W RUCHU]

Marsz rozpocznie się o godzinie 12.00 na Placu Wolności. Uczestnicy przejdą następnie ulicą Sokolską do skweru Przyjaciół z Miszkolca, gdzie będą mieć przystanek, następnie dalej ul. Sokolską do ul. Morcinka, gdzie ponownie zatrzymają się na Placu Grunwaldzkim. Następnie al. Korfantego będą poruszać się w stronę miejsca obrad szczytu klimatycznego ONZ – COP24, czyli Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego przy których odbędzie się także przystanek. Następnie marsz przejdzie al. Korfantego w stronę Rynku, przy czym zatrzyma się ponownie na wysokości Parku Powstańców Śląskich. Następnie ulicami Piotra Skargi, Stawową uczestnicy dojdą na Plac Szewczyka, gdzie planowane jest zakończenie Marszu.

– Ze względów bezpieczeństwa w trakcie organizacji tak dużego zgromadzenia mogą wystąpić czasowe wyłączenia w ruchu, którymi kierować będzie policja – informuje Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice.

Jak informują organizatorzy marszu, wyłączenia ruchu mogą rozpocząć się już około 11:30. Podkreślają również, że służby nie przedstawiają planu objazdów, dlatego w celu zminimalizowania utrudnień, organizatorzy proszę kierowców o omijanie ścisłego centrum i wybranie innej trasy w czasie trwania marszu.

źródło: marszdlaklimatu.wordpress.com

Marsz dla Klimatu w Katowicach

"OBUDŹ SIĘ! CZAS OCALIĆ NASZ DOM!" – pod tym hasłem zostanie przeprowadzony sobotni Marsz dla Klimatu.

– Naukowcy jednogłośnie ostrzegają, że nasz Wspólny Dom ginie z naszej ludzkiej winy, gdyż emitując od stuleci za dużo gazów cieplarnianych, gwałtownie zmieniamy klimat. Mówią nam, że nie mamy ani sekundy do stracenia. Jest za kilka minut dwunasta! – piszą na swojej stronie organizatorzy marszu.

Organizatorem marszu jest Fundacja Strefa Zieleni. "Marsz dla Klimatu" jest jednym z wydarzeń towarzyszących Szczytu Klimatycznego ONZ, który trwa w Katowicach.

COP24 – Co to jest?

Konferencja COP24 - 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. 

Hasło tegorocznego szczytu brzmi: „Changing together”, natomiast hasłem Katowic, jako miasta gospodarza, jest – „Black to Green”, które ma nawiązywać do nawiązuje do transformacji miasta przemysłowego w stolicę nowoczesnej metropolii. COP24 potrwa do 14 grudnia.

To już trzeci raz, gdy Polska gości u siebie tysiące polityków w ramach cyklu COP. Pierszwy raz było to w 2008., gdy oczy świata były zwrócone na Poznań podczas COP14, a drugie takie wydarzenie miało miejsce w Warszawie w 2013. roku, w ramach COP19.