Czytasz: Katowice mają pokój z klimatem

Katowice mają pokój z klimatem

Przy Rynku w Katowicach powstał “pokój z klimatem”. Wśród kwiatów i ziół, bujając się na fotelu z lawy, można zapomnieć, że to centrum miasta.

Pokój z klimatem to pomysł Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. Nietypowy ogródek kieszonkowy powstał we wnęce między dawnym Muzeum Śląskim, a ścianą sąsiedniego budynku, w miejscu gdzie Rawa wypływa spod Rynku. To jeden z elementów przygotowań miasta do szczytu klimatycznego ONZ, który w grudniu odbędzie się w Katowicach. Jest to próba zwrócenia uwagi na zmiany klimatu i na konieczność adaptacji miast do tych zmian, w tym na rolę zieleni w tym procesie.

W pokoju z klimatem można podpatrzeć najnowsze trendy w ogrodnictwie. Obok roślin ozdobnych, m.in. petunii i begonii, rosną zioła takie jak szałwia ozdobna czy rośliny jak z warzywniaka: burak ćwikłowy i koper włoski. Przy barierkach stanęły rośliny pnące: fasola ozdobna i wilec.

Zależało nam na bioróżnorodności i pokazaniu, że także rośliny użytkowe w centrum miasta mogą dobrze wyglądać. Przy tym wybrane gatunki są odporne na wysokie temperatury - mówi Magdalena Biela, zast. dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej. - Naszym celem było też aktywizowanie tej części Rynku i sprawienie, żeby ludzie poczuli się tu jak na domowym tarasie - dodaje.

Meble są ekologiczne, wykonane z lawy wulkanicznej, w stu procentach naturalne: bujak, dwa fotele i stolik. Zwykle są ozdobą wnętrz, tarasów i ogrodów, tu wykorzystano je eksperymentalnie w charakterze mebli publicznych. Są trzy razy mocniejsze od stali, odporne na zadrapania, uderzenia, działanie wilgoci i warunków atmosferycznych. W kontakcie ze słońcem nie ulegają zniszczeniu, nie zmienia się też ich temperatura. Zimą się nie wychładzają, a latem nie nagrzewają. Posiadają też właściwości zdrowotne - bazalt pochłania różnego rodzaju promieniowania.

W planach jest organizowanie w “pokoju z klimatem” pogadanek z ekspertami na temat ogrodnictwa, kształtowania zieleni w mieście czy zakładania ogrodów, w tym ogródków balkonowych. Ogródek jest mobliny i sezonowy, to znaczy, że będzie nam służył w sezonie wiosenno - letnim, a jego lokalizacja może się zmieniać. Wszystkie rośliny użyte w aranżacji “pokoju z klimatem” zostały wyhodowane przez dział ogrodnictwa Zakładu Zieleni Miejskiej.

Zakład realizuje również projekty innych ogródków kieszonkowych w Katowicach. Jeden z nich powstał niedawno na ulicy Pawła, w miejscu nieużytku między parkingami. ZZM obsiał je roślinami, a otoczył pniami topoli, które służą jako siedziska, a jednocześnie stanowią naturalną barierę dla samochodów. W planach są ogródki w kilku innych, zdegradowanych miejscach. Trwają też prace m.in. przy obsadzaniu roślinami brzegów Rawy.