Czytasz: Rekord Guinnessa pobity w Katowicach! (AKTUALIZACJA)

Rekord Guinnessa pobity w Katowicach! (AKTUALIZACJA)

Finał maratonu szachowego w Spodku. Grali od piątku non stop.

Aktualizacja:

Jest! Rekord Guinnessa w najdłuższym maratonie szachowym padł punktualnie dzisiaj o 12:00 w katowickim Spodku!

Wcześniej pisaliśmy:

Grają od piątku, dokładnie od godz. 10:00. Dwójka szachistów w katowickim spodku mierzy się z rekordem Guinnessa w najdłuższym maratonie szachowym. Zmagania mają trwać 50 godzin, ich finał zaplanowano więc na niedzielę.

- Nasze wyzwanie ma na celu nie tylko promocję tej dyscypliny, ale także pozwoli zapisać w historii nazwę Katowice jako miejsca przyjaznego dla sportu - mówi Jacek Gajewski, jeden z szachistów biorących udział w próbie.

Jak odbywa się próba bicia rekordu Guinnessa? W sumie w czasie maratonu gracze mogą rozegrać nawet 1000 partii, wykonując po 40 tys. ruchów na zawodnika. Za dnia szachiści rozgrywają partie błyskawiczne, trwające 3 minuty na zawodnika, w nocy po 60 minut. Punktacja każdej partii jest prosta - 1 pkt za zwycięstwo, połowa punktu za remis.

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w Katowicach:

Finał zawodów ma nastąpić dziś o godz. 12.00. Rywalizują Jacek Gajewski i Wojciech Waruga.

Jacek Gajewski - II kategoria szachowa, ranking 1800, nauczyciel wychowania fizycznego, historii oraz instruktor szachów w Szkole Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach. Jest współautorem trzech książek (wraz z Jerzym Konikowskim) o tematyce szachowej oraz sześciu artykułów naukowych o szachach).

Wojciech Waruga - I kategoria szachowa, ranking 2010, ranking FIDE 2019, Mistrz Śląska juniorów w szachach w roku 1979, 4-te i 5-te miejsca w Mistrzostwach Wojska Polskiego w szachach w latach 2012-2017.

Bicie rekordu Guinnessa w katowickim Spodku odbywa się podczas mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Rywalizuje w nich 1200 szachistów z 40 krajów. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Próba pobicia rekordu Guinnessa (TRANSMISJA LIVE):

Czytaj więcej