Czytasz: Katastrofa w kopalni w Karwinie: Dzieci ofiar otrzymają zasiłki

Katastrofa w kopalni w Karwinie: Dzieci ofiar otrzymają zasiłki

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego zagłosowali za przeznaczeniem 120 tys. zł na zasiłki dla dzieci górników – ofiar katastrofy w czeskiej kopalni w Karwinie.

 Zgodnie z uchwałą, w budżecie Województwa Śląskiego zabezpieczono 120 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci ofiar wypadku w kopalni ČSM Stonava w  Karwinie w Republice Czeskiej.

Środki finansowe przeznaczone na wypłatę zasiłków celowych będą przekazane na podstawie umów zawartych pomiędzy Województwem Śląskim a gminami, w których mieszkają rodziny ofiar wypadku. Są to Gliwice, Goleszów, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Zabrze oraz Bieliny w województwie świętokrzyskim.

– W pracę górnika jak w żadną inną wpisane są dramaty, które doświadczają rodziny górników i są cząstką naszej zbiorowej, tragicznej pamięci. Dzieje górnictwa to także karta heroicznego wysiłku ratujących i solidarności z ofiarami, poszkodowanymi i ich rodzinami. Pomoc, której udzielamy dzieciom ofiar katastrofy w Karwinie, to nasz moralny obowiązek wobec górników, którzy zginęli. – powiedział marszałek Jakub Chełstowski, z którego inicjatywy wpisano tę formę pomocy do uchwały budżetowej.

Przypomnijmy, do tragedii doszło w 20 grudnia 2018 roku. W kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego doszło do wybuchu metanu. Zginęło 13 górników – 12 Polaków i Czech.