Czytasz: Kiedy zaczyna się karnawał i do kiedy trwa?

Kiedy zaczyna się karnawał i do kiedy trwa?

Przed nami czas wielkiej zabawy.

Karnawał, czyli inaczej zapusty, to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Skąd pochodzi nazwa karnawał?

Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Pokrewne nazwy to starowłoskie carasciale z łaciny carnem laxāre, rumuńskie cârneleagă z carnem ligat, oraz hiszpańskie carnestolendas z caro tollenda. Wszystkie oznaczały pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem. Inna etymologia tej nazwy, każe szukać jej źródeł w łac. carrus navalis wóz w kształcie okrętu, który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy a później Dionizosa w starożytnym Rzymie.

Skąd się wziął karnawał?

Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów agrarnych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła.

Kiedy zaczyna się karnawał 2018?

Huczne imprezy i wielkie bale karnawałowe w 2018 roku rozpoczną się już 6 stycznia. Karnawał 2018 rozpoczyna się w sobotę, łącznie będzie trwał 39 dni. Informacje dodatkowa: w czasie karnawału 2018 będzie 6 weekendów, także okazji do zabawy wiele.

Do kiedy trwa karnawał 2018?

O ile początek karnawału 2018 ma stałą datę, o tyle koniec karnawału jest ruchomy i uzależniony od daty Środy Popielcowej. Popielec ma różne daty, w zależności od daty Wielkanocy. Karnawał 2018 skończy się 13 lutego, tuż przed świętem zakochanych i Popielcem. Środa Popielcowa, czyli dzień po karnawale, rozpoczyna okres Wielkiego Postu. 

Czytaj więcej