Czytasz: Kamienica nad Rawą jak nowa!

Kamienica nad Rawą jak nowa!

Zakończył się remont kamienicy nad Rawą. Zobaczcie efekty!

Bulwary Rawy, czyli tereny nad katowicką rzeką, nie mają dobrej sławy. Trudno się dziwić. Odrapane kamienice i brudne dno porośnięte chaszczami, a do tego smród unoszący się z koryta – taki krajobraz katowickiej rzeki nie sprzyjał spędzaniu czasu w jej okolicach. Po remoncie rynku Rawę ukryto, a katowiczanie chętnie odpoczywali nad sztuczną rzeką, czyli fontanną, gdzie stanęły też popularne palmy.

Nad odsłoniętą rzeką płynącą w stronę ulicy Bankowej powstał taras i postawiono barierki, a potem zamontowano neon „Zachód słońca” zaprojektowany przez Supergut Studio i zrealizowany w czasie Street Art Festiwalu.

Jesienią ruszył remont północnej ściany kamienicy

W listopadzie pojawiły się też rusztowania na kamienicy stojącej nad Rawą. Dziś możemy już podziwiać efekty prac katowickiego Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

- Dostaliśmy zlecenie od Miasta Katowice na remont północnej ściany kamienicy przy al. Korfantego 1. Pozostałymi kamienicami nie będziemy się zajmować, bo są prywatną własnością – mówi Zdzisław Skomro z katowickiego KZGM.

Remont budynku kosztował 190 tys. złotych.

Co z resztą kamienic nad Rawą?

Prace prowadzone są też na kamienicy przy ul. Moniuszki 3, od strony Rawy. To jednak prywatny budynek i miasto nie uczestniczy w jego odnowieniu.

- Prezydentowi zależało, żeby ta część Rawy była odnowiona i elegancka, ale nasze prawo własnościowe kończy się na tej wyremontowanej ścianie. Dalej są już prywatne kamienice – mówi Krzysztof Kaczorowski z biura prasowego katowickiego Magistratu.

Nadal nie wiadomo, co ze ścianą Muzeum Śląskiego. Cały czas ważą się losy tego gmachu i nie postanowiono jeszcze, co w budynku miałoby się znaleźć po tym, jak muzeum ostatecznie się z niego wyprowadzi.

- Dopuszczamy możliwość odświeżenia elewacji tego obiektu, ale czekamy, aż jego sprawy przyszłościowe będą ustalone. Ciągle toczone są rozmowy o jego przyszłości. Kiedy się domkną to z pewnością pojawi się temat remontu elewacji – tłumaczy Kaczorowski.

Wiosną teren wokół Rawy zostanie oczyszczony przez Zieleń Miejską. Zostaną też posadzone nowe rośliny.

Czytaj więcej