Czytasz: Kalendarz, który łamie śląskie stereotypy

Kalendarz, który łamie śląskie stereotypy

Gołębie, krupnioki, wodzionka i malowniczy familok. - Koniec z tym – mówią twórcy czwartej edycji kalendarza kulturalnego. Pokazują to, co śląska kultura ma najlepszego – ludzi.

Czarno-białe zdjęcia. Klimatyczne, przemyślane. Na jednym z nich Franciszek Pieczka, urodzony w Godowie, wsi położonej w powiecie wodzisławskim. Na innym młodziutka Ślązaczka - Kinga Głyk, jedyna w Polsce gitarzystka basowa prowadząca własny jazzowo-bluesowo-funkowy zespół. Uśmiechnięta, w kapeluszu z szerokim rindem. Jest też m.in. Zbigniew Kadłubek, eseista, tłumacz, pisarz, adiunkt w Katedrze Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Pozuje z...drutami i kartkami zamiast włóczki. Autorami zdjęć są Krzysztof Miller i Marek Wesołowski, członkowie ZPAF z okręgu dolnośląskiego.

Czwarta edycja kalendarza „Twórcy Kultury Śląskiej” - autorskiego projektu fotograficznego Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, ukaże się już 9 grudnia. - Istotą projektu jest stworzenie jedynego w swoim rodzaju artystycznego portretu postaci zasłużonych dla kultury śląskiej – mówią inicjatorzy przedsięwzięcia. Zdradzają, że tworząc kalendarz chcieli wyjść poza stereotyp postrzegania śląskiej kultury poprzez pryzmat gołębi, krupnioków, skata, wodzionki, i malowniczego familoka.

Promocja kalendarza odbędzie się 9 grudnia o godz. 18, w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Bilety wstępu kosztują 30 zł.