Czytasz: Msze, defilady i świąteczna grochówka. Wiemy gdzie

Msze, defilady i świąteczna grochówka. Wiemy gdzie

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Ku pamięci Bitwy Warszawskiej z Bolszewikami w 1920 roku. Gdzie świętują w Śląskiem?

Największe uroczystości jak co roku odbędą się w Warszawie, ale i w województwie śląskim będzie na co popatrzeć. W niektórych miejscach obchody będą w inne dni niż 15 sierpnia.

Katowice

W Katowicach już w piątek odbyły się uroczystości wojewódzkie. Pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego odbył się apel pamięci. Była defilada i pokaz musztry w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bytomiu.

 Rychwałd

Uroczystości Garnizonu Bielsko-Biała będą 15 sierpnia w Rychwałdzie. O 11:00 jest zaplanowana msza święta. O 12:30 odbędzie się pokaz wyszkolenia żołnierzy 18. Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego. Na koniec o 13:30 - żołnierski poczęstunek (rejon Franciszkańskiego Domu Edukacyjno-Formacyjnego).

Rybnik

W Rybniku 15 sierpnia wszystko rozpocznie się o godzinie 10:30 w Bazylice św. Antoniego od mszy świętej. Po niej mają być złożone kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. O 11:45 żołnierze przemaszerują ulicami miasta (Powstańców Śląskich i Tadeusza Kościuszki) na miejsce zbiórki (boisko Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica). Na miejscu o 12:00 odbędzie się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Po nim o 12:30 ma być największa atrakcja dnia, czyli inscenizacja potyczki wrześniowej, pokaz konnej musztry i władania bronią białą w wykonaniu Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich.

 Tychy

W Tychach żołnierze świętować będą dopiero...  23 sierpnia. Uroczystości rozpoczną się o 11:00 od mszy świętej w kościele pw. Marii Magdaleny i złożenia kwiatów pod pomnikiem Powstańców Śląskich. Po mszy o 12:00 wojsko przemaszeruje ulicami miasta (Bocheńskiego, Budowlanych, Edukacji). Później o 13:00 rozpocznie się uroczystość na placu pod Żyrafą.