Czytasz: Juromania, czyli zwiedź aktywnie Szlak Orlich Gniazd

Juromania, czyli zwiedź aktywnie Szlak Orlich Gniazd

22. września rusza pierwsza edycja Juromanii - święta Szlaku Orlich Gniazd.

Blisko 170 wydarzeń w 17 lokalizacjach na terenie województwa śląskiego i 10 na terenie małopolskiego. W programie wiele atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd m.in. konkursy, koncerty, rekonstrukcje historyczne, pokazy taneczne, warsztaty i zawody wspinaczkowe. O idei, która stoi za rozwojem szlaku Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego, mówi tak:

"Szlak to nie tylko punkty na mapie, nie tylko zamki oraz inne obiekty historyczne i sakralne, to przestrzenie, krajobrazy, ludzie, historia, które razem tworzą magię i tajemnicę jednego z najciekawszych szlaków turystycznych w naszym kraju."

Program wydarzenia został opracowany tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W Łutowcu zaplanowano możliwość przeprowadzenia badań paleontologicznych przez dzieci, ale też różnorodne plastyczne, taneczne i ruchowe atrakcje. Dorośli także znajdą dla siebie rozrwykę. W ramach Juromanii będzie możliwość zobaczenia rekonstrukcji historycznej bitwy z XVIII wieku w Częstochowie oraz Mappingu w Żarkach, a takża spróbowania nordic walkingu... w scenerii Zamku Pieskowa Skała. O muzyczną stronę wydarzenia zadbają zespoły Percival, który wystąpi na Zamku Bąkowiec oraz zespół Cree koncertem na... Pustyni Błędowskiej.

Zwieńczeniem pierwszej edycji projektu będą koncerty finałowe w dwóch miejscowościach: Ogrodzieńcu i Olsztynie. Na ogrodzienieckim podzamczu wystąpią Jamal oraz Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów. W Olsztynie pojawi się spora dawka jazzu dzięki koncertowi Moniki Borzym.

Celem całodniowej imprezy jest zwrócenie uwagi na Szlak Orlich Gniazd ze wszystkimi jego walorami: kulturowymi, przyrodniczymi, historycznymi oraz kulinarnymi. Rozpiętość aktywności, które oferuje szlak, jest niezwykle szeroka: od rozrywki, przez kulturę, edukację, aż po sportowe doznania i odpoczynek w plenerze.

"W kilkunastu miastach i gminach, na zamkach, w obiektach kultury, w parkach i na wapiennych ostańcach, na plenerowych scenach i w wielu innych miejscach będzie można skorzystać z bogatej oferty Jury Krakowsko-Częstochowskiej." - mówi Stanisław Dąbrowa, Wicemarszałek Województwa Śląskiego


Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Małopolskiego.

Pełen program wydarzenia dostępny na stronie internetowej.

Zdjęcia Jury Krakowsko-Częstochowskiej: