Czytasz: Jestem Netz Feliks!
„Tak przedstawiają się tylko Węgrzy i Japończycy” - wspominano we wtorek wybitnego poetę na otwarciu Salonu Polsko-Węgierskiego jego imienia.

Salon Polsko-Węgierski im. Feliksa Netza to miejsce spotkań twórców z obu tych krajów. Jego patronem będzie Feliks Netz - zmarły w 2015 r. pisarz, poeta, dziennikarz i tłumacz, który przybliżał Polakom węgierską literaturę.

Działa w domu Netza przy ul. Barcelońskiej w Katowicach-Piotrowicach. W dalszym ciągu mieszka w nim wdowa po pisarzu, Beata Netz.

 Salon jest formą upamiętnienia zmarłego męża, ale też spełnieniem jego planów.

- Często przyjmowaliśmy gości z Węgier. Artyści z tego kraju przyjeżdżali tutaj, korzystając, że Katowice to taka brama do Polski - są blisko granicy, wystarczy wysiąść z pociągu. Podczas tych spotkań powietrze było wręcz gęste od pomysłów literackich. Mąż - zdając sobie sprawę, że wkrótce odejdzie - chciał, żeby ta atmosfera nadal istniała  - powiedziała Beata Netz.

 - Postanowiliśmy, że to będzie takie miejsce, które będzie stykiem twórców polskich i węgierskich, bo na pewno mamy sobie bardzo wiele do powiedzenia. Węgierska literatura jest wspaniała i nie do końca jeszcze odkryta. Ten salon jest po to, żeby twórcy mogli rozmawiać twarzą w twarz, w miłej domowej atmosferze - dodała.

Jak podkreśliła Beata Netz, utworzenie Salonu Polsko-Węgierskiego ma związek z historycznym momentem odsłonięcia pomnika Henryka Sławika i Jozsefa Antalla w Katowicach w marcu 2015 r., z udziałem prezydentów Węgier i Polski Janosa Adera i Bronisława Komorowskiego.

Feliks Netz jako Ułan. Prezent od Krystyny Bochenek.

 - Podczas wieńczącej to odsłonięcie uroczystości w nowej siedzibie NOSPR-u prezydent Węgier Janos Ader znaczną część swojego wystąpienia poświęcił Feliksowi Netzowi, nie kryjąc podziwu dla jego translatorskiej sztuki - podkreśliła.

Feliks Netz zmarł kilka tygodni później.

W uroczystości otwarcia Salonu wzięli udział twórcy z Polski i Węgier. Przyjaciele Netza z Węgier, pisarze: Istvan Kovacs, Konrad Sutarski i Gabor Zsille spotkają się później z mieszkańcami Katowic w MDK Koszutka. Na wieczór zaplanowano natomiast inauguracyjne spotkanie twórców z obu krajów.

Jak ocenił mieszkający na co dzień w Budapeszcie poeta, działacz polonijny i dyplomata Konrad Sutarski, dom Netzów może stać się najważniejszym ośrodkiem polsko-węgierskiej myśli literackiej.

„Nie będzie miał sobie podobnych ani w Polsce, ani na Węgrzech” - powiedział. Dodał, że Salon będzie miejscem spotkań nie tylko pisarzy, ale także twórców z innych dziedzin, miejscem kontaktów literackich, artystycznych i naukowych.

***

Portret Feliksa Netza

Feliks Netz (1939-2015) był wybitnym pisarzem, tłumaczem, publicystą i autorem słuchowisk (m.in. "Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską" o wydarzeniach w kopalni Wujek). Od połowy lat 50. mieszkał w Katowicach. Pracował m.in. w tygodniku „Panorama” miesięczniku „Śląsk” i Polskim Radiu Katowice. Zasłynął jako tłumacz, znawca i popularyzator dzieł Sandora Maraiego.


Beata Netz
"NIEZMIENNA ZMIENNOŚĆ. Świat według Juliana Kornhausera" to tytuł filmu Beaty Netz o ojcu Pierwszej Damy Agaty Dudy, zrealizowanego dla TVP Kultura.  24 października 2016 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbyła się jego prapremiera.

 

Czytaj więcej