Czytasz: Jerzy Dziewulski: „To jest ruch samobójców”

Jerzy Dziewulski: „To jest ruch samobójców”

02:45
Współautor pierwszej ustawy o dostępie do broni, w mocnych słowach o najnowszym projekcie klubu Kukiz’15.

Propozycja Kukiz’15, zdaniem Jerzego Dziewulskiego, jest nieodpowiedzialna i wprowadzana metodą „sprawdzam”. Wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi. Brakuje rzetelnych badań i danych, które jego zdaniem mogłyby uzasadnić liberalizację przepisów o dostępie do broni.

Jerzy Dziewulski o dostępie do broni

RUCH SAMOBÓJCÓW

- Nie wiemy, jak się ludzie zachowają. Nie wiemy, co się stanie.  (...) To jest ruch samobójców, to nie jest ruch normalnych ludzi, to nie jest ruch, który zmierza do tego, żeby społeczeństwo czuło się bezpiecznie - mówi Jerzy Dziewulski.

Zdaniem Dziewulskiego im mniej broni na rynku i dostępności do niej, tym większe bezpieczeństwo. Zdaniem byłego doradcy ds. bezpieczeństwa prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, większa ilość broni oznacza większy procent jej utraty. 

- Nikt z broni legalnie posiadanej nie dokonuje napadów na banki - to fakt; przestępcy mają ją, a zwykli obywatele nie. W sytuacji, kiedy będzie powszechny dostęp do broni, to procent utraty broni - zagubienia, porzucenia, zostawienia gdzieś; będzie tak znaczny, że ta broń, którą mają mieć rzekomo obywatele, dostanie się w ręce bandytów - mówi Jerzy Dziewulski.
 

ZAMIAST SIĘ BIĆ, BĘDĄ STRZELAĆ

Drastycznie ma zmienić się także przebieg bójek. Dziś nieporozumienia zaprawiane alkoholem kończą się co najwyżej siniakami. 

- W normalnych warunkach jeden i drugi dają sobie po pysku. Mając broń, dadzą sobie po kulce - przestrzega Dziewulski.

Zdaniem byłego antyterrorysty, parlament nie powinien zgadzać się na zmiany zawarte w projekcie Kukiz'15.

- Nikt rozsądny, nawet w PiS-ie, który przejawia pewne cechy rozsądku, nie wyrazi zgody na tego typu koncepcję - dodaje Jerzy Dziewulski.

 A Wy co myślicie o liberalizacji przepisów o dostępie do broni?