Czytasz: Jasna Góra rozbłyśnie na niebiesko

Jasna Góra rozbłyśnie na niebiesko

W Częstochowie samorząd chce kształtować wśród mieszkańców postawę poszanowania dla „inności”.

Na znak solidarności z osobami z autyzmem, na niebiesko podświetlane są najsłynniejsze budynki na świecie, takie jak opera w Sydney czy Wieża Eiffla w Paryżu. W Polsce to m.in. Pałac Kultury i Nauki, a w Częstochowie dotychczas był to Ratusz, Miejska Galeria Sztuki i Pałac Ślubów. W tym roku niebieskim balskiem rozbłyśnie także wieża Jasnej Góry. 

- W tym roku w naszym mieście, po raz pierwszy w historii obchodów, w niebieskich barwach rozbłyśnie częstochowski budynek znany na całym świecie - wieża Jasnej Góry – mówi Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmemi ZaburzeniamiPokrewnymi „DAJ MI CZAS”.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia.. Jego celem jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. W Częstochowie samorząd chce kształtować wśród mieszkańców postaw poszanowania dla „inności”, tolerancji i akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.

2 kwietnia, kulminacyjnym punktem tegorocznej akcji „Zapal się niebiesko dla autyzmu” będzie koncert Cleo na placu Biegańskiego oraz podświetlenie wieży Jasnej Góry.

Od 2 do 6 kwietnia organizatorzy akcji zaplanowali różnorodne imprezy, spotkania, a także konferencję naukową upowszechniającą wiedzę o autyzmie. 1 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 odbędzie się pokaz filmu, prelekcja i dyskusja na temat autyzmu; od 3 do 5 kwietnia, we współpracy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, Fundacją dla Rozwoju oraz Dzielnicowymi Ośrodkami Społeczności Lokalnej, mieszkanki i mieszkańcy zostaną zaproszeni do punktów DOSL na spotkania pod hasłem „Autyzm? Wytłumaczymy!”. Odbędzie się także happening na Starym Mieście, a 6 kwietnia organizatorzy zapraszają na Maraton Zumby „Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu”. Z kolei MDK w Blachowni organizuje 3 kwietnia pokaz filmów o tematyce autyzmu.

Organizatorem akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” są: Stowarzyszenie „Daj Mi Czas”, Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Fundacja dla Rozwoju i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Honorowy patronat nad akcją, tak jak co roku, objęli: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Abp. Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.

Czytaj więcej