Czytasz: Jaki będzie Pałac Grudnia po przebudowie? Tego nikt nie wie

Jaki będzie Pałac Grudnia po przebudowie? Tego nikt nie wie

Media obiegła wizualizacja Pałacu Grudniowego po przebudowie, którą zapowiedział katowicki Urząd Miasta. W magistracie dowiadujemy się, że nie jest wiążąca. Jak będzie wyglądać siedziba Miasta Ogrodów? I co stanie się z jego słynną elewacją?
- Ta koncepcja nie jest wiążąca - mówi katowicki magistrat.
- Ta koncepcja nie jest wiążąca - mówi katowicki magistrat.

Gmach przy placu Sejmu Śląskiego 2 ma zostać przebudowany do 2021 roku. W przeszłości zastanawiano się, co zrobić z kaprysem Zdzisława Grudnia, czyli „Dezember Palastem”. Pojawił się pomysł wyburzenia gmachu, ale dziś już wiemy, że słynny Pałac Grudniowy będzie zmodernizowany. Taka informacja pojawiła się przed kilkoma dniami. Media pisząc o modernizacji, pokazały zdjęcia wstępnej koncepcji przebudowy gmachu. Jej autorem jest architekt pałacu, Zdzisław Stanik. Architekt w 2013 roku zaproponował nową elewację, w której białą blachę zastąpił powłokami siatkowymi. Tego pomysłu nie zrealizowano. Dlaczego więc przy temacie przebudowy pojawiła się koncepcja Stanika?

- Koncepcja ta powstała na podstawie inwentaryzacji i wstępnego oszacowania kosztów. Na ten moment jest niewiążąca. Kiedy poznamy wytyczne projektowe, dopiero będziemy mogli mówić, jak budynek będzie ostatecznie wyglądał – mówi Ewa Biskupska, rzeczniczka katowickiego magistratu.

A co z białą blachą Dróżdża?

Na pewno trzeba będzie usunąć azbest, wymienić okna i drzwi. A co z tą białą blachą, od której gmach nazywa się potocznie „lubem”? To jest praca autorstwa artysty Stanisława Dróżdża. - Artysta bawiący się obrazem i poezją wybrał słowo „lub” bo jest wieloznaczne i pozwala czytać między wierszami. Może kazać nam lubić ten budynek. A może sugeruje wybór między jedną koncepcją i inną – mówiła nam prof. Irma Kozina, historyczka sztuki. Wybór może być między polityką w Urzędzie Wojewódzkim, nauką na Wydziale Filologicznym i kulturą, która tworzona jest w gmachu.

Odpowiada Biskupska: - Będziemy starali się uchronić elementy związane z tradycją i dziedzictwem. Jesteśmy też otwarci na głosy mieszkańców przed przygotowaniem wytycznych pod projekt.

Gmach przy placu Sejmu Śląskiego 2 ma zostać przebudowany do 2021 roku, a prace budowlane ruszą za dwa lata. Teraz mieści się tam instytucja "Katowice Miasto Ogrodów". Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb Miejskiej Sali Widowiskowej. Póki co, nie wiadomo jednak, ile to będzie kosztować.

Czytaj więcej