Czytasz: Jak wykosić pijaczków z osiedla? Sosnowiczanki wiedzą

Jak wykosić pijaczków z osiedla? Sosnowiczanki wiedzą

Niegdyś jeździła tu kopalniana kolejka. Teraz wał opanowali miłośnicy mocnych trunków. Jak go odzyskać? Sosnowiczanki mają pomysł.

Po nasypie za blokami przy ul. Podjazdowej kursowała kolejka kopalni w Milowicach. Nie kursuje od lat, ale wał ziemi pozostał. Dość szybko został zresztą zaadoptowany. - Na potrzeby pijaczków - wskazują na porośnięty krzakami odcinek wału mieszkanki sąsiadujących z nim bloków. Na dowód pokazują to, co samozwańczy właściciele nasypu zostawili w trawie.

Brud i zakłócanie spokoju

Butelki, puszki, papiery. Jest nawet stary but, gąbka i...opakowania po ciasteczkach. - Odbywają się tu regularne spotkania miłośników mocnych trunków – mówi lokatorka z ul. Podjazdowej. Dodaje, że panowie czują się jak u siebie. - Zatargali tu sobie jakichś fotel i imprezują na całego – mówi. Skutek? Mieszkańcy przez głośne pijackie rozmowy nie mogą spać, niektórzy boją się tędy przechodzić.

Wykosimy krzaki, wykosimy pijaków

Jak pijaczków stąd wykosić? - Prosto i skutecznie - uważa grupa mieszkanek ul. Podjazdowej, która wspólnie z tutejszą administracją stara się o remonty, kwiaty i poprawę bezpieczeństwa na osiedlu. - Wykosić wszystkie chaszcze, a na szczycie wału urządzić ścieżkę rowerową – mówią o pomyśle. - W zeszłym roku znalazł się on w propozycjach do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, niestety przegrał o zaledwie 10 głosów – przyznaje Iwona Wicik, jedna z najbardziej zaangażowanych w sprawy osiedla.

Poszło zlecenie do MZUK-u

Mieszkanki interweniowały już u prezydenta miasta – Arkadiusza Chęcińskiego. Obiecał pomóc, ale Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu podkreśla, że na gruntowne przebudowanie dawnego wału górniczej kolejki, póki co nie ma funduszy. - Zajmujemy się aktualnie budową świateł przy sąsiedniej, głównej ulicy Baczyńskiego. To tu powstanie ścieżka rowerowa – zaznacza rzecznik. Dodaje jednak, że wał zostanie posprzątany. - Zlecenie poszło już od Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Lada chwila zrobi się tu czyściej – zapewnia rzecznik.

CZYTAJ TAKŻE: BĘDZIE REWOLUCJA NA SOSNOWIECKIEJ S1

Czytaj więcej