Czytasz: Jak się zabić? Śląskie próby S.

Jak się zabić? Śląskie próby S.

W województwie śląskim średnio cztery osoby dziennie próbują odebrać sobie życie. Zbyt wielu się to udaje.

Co roku tysiące osób odchodzi przedwcześnie. W województwie śląskim tylko w pierwszej połowie tego roku „próbę S.” podjęło 800 osób. Skuteczną 300. Wśród powodów często wskazuje się na przygnębienie, depresję, brak akceptacji czy hejt. Nie ma jednak jednej przyczyny, która doprowadza do tak radykalnej decyzji zarówno dorosłych, jak i dzieci. Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazuje samobójstwo jako drugą najczęstszą przyczynę śmierci osób między 15 a 29 rokiem życia. Jak mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik podobnie jest już także w naszym kraju.


Jeśli szukasz pomocy, wejdź na tę sTRONĘ lub porozmawiaj z doradcą Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111


- W Polsce to tendencja rosnąca. Samobójstwa przesunęły się z trzeciej na drugą pozycję przyczyn zgonu młodzieży - mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik, ordynator Oddziału Psychiatrii Wieku Rozwojowego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Na każdą śmierć przypada 20 przypadków prób targnięcia się na własne życie. Te z kolei często prowadzą do trwałego inwalidztwa oraz niepotrzebnego cierpienia osoby podejmującej próbę i jej bliskich.

Pomoc i wsparcie

Przed próbą są myśli. Wyszukiwane w sieci sposoby, zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych. Z pomocą próbuje przyjść m.in. Instagram. Po wpisaniu hashtagów #depressed #depression #suicide pojawia się propozycja udzielenia pomocy, wsparcia oraz innego rozwiązania problemów. Niestety ta sama informacja nie wyświetla się po wpisaniu #samobójstwo #depresja czy #przygnębiona(-y). Najważniejsze w tym czasie jest właśnie wsparcie osób, które rozważają odebranie sobie życia.

Jak się zabić? Pomoc i wsparcie
Pomoc i wsparcie. Instagram

Jeżeli nie pomaga rozmowa ze znajomym czy rodziną, po pomoc można się zwrócić dzwoniąc pod specjalny numer czy spotykając się z doradcą i psychologiem. Wsparcie ma dać także szkoła. W województwie śląskim zainaugurowano cykl szkoleń dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Pierwsze odbyło się w Katowicach. Kolejne zaplanowano Rybniku, Częstochowie i w Bielsku-Białej. 

Wszelkich informacji o możliwym wsparciu i pomocy dla osób w trudnej sytuacji można anonimowo znaleźć na stronie www.pokonackryzys.pl

 

Czytaj więcej