Czytasz: Walka ze smogiem - czy ministerstwo wie, co robi? [WIDEO]

Walka ze smogiem - czy ministerstwo wie, co robi? [WIDEO]

04:55
Nie kupuj toreb foliowych, segreguj śmieci, nie pal tytoniu i nie wypalaj traw. Wystarczy, żeby pozbyć się smogu?

Wiceminister zdrowia w rozmowie z Silesion.pl powiedział, że jego resort pracuje bardzo ciężko, „żeby problem czystego powietrza w Polsce w końcu spowodować”. Uznajemy tę wypowiedź za przejęzyczenie i zmęczenie kilkugodzinną sesją komisji zdrowia. Jednak kiedy po trzech godzinach rozmów poświęconych walce ze smogiem, Zbigniew Król mówi o konieczności ograniczenia ilości plastikowych toreb i segregacji śmieci na poziomie samorządu, mamy wątpliwości, czy przedstawiciele rządu wiedzą jak walczyć z niską emisją. Minister Król jest dumny z kampanii informacyjnej jego resortu na temat smogu. Uwagi samorządowców uważa za walkę polityczną. 

- Każdego z nas powinniśmy nauczyć, że nie kupujemy toreb foliowych, nie palimy w swoich domach paliwem, które jest niskoenergetyczne, nie palimy tytoniu, nie wypalamy traw - mówi minister Zbigniew Król.

Jak ministerstwo zdrowia walczy ze smogiem? Rozmawiamy z wiceministrem Zbigniewem Królem.

Wiceminister zdrowia dla Silesion.pl

Poziomy przekroczeń PM 2,5 sięgają kilkuset procent. W chwili przeprowadzania wywiadu, na zewnątrz stężenie pyłu zawieszonego przekroczało normy o 125%. Czy zdaniem ministra można w takich warunkach funkcjonować?

- Badania pokazują, że długotrwałe utrzymywanie się PM 2,5 niższych wartości jest szkodliwe. Te piki są zdecydowanie mniej szkodliwe niż to długotrwałe utrzymywanie sie przekroczeń. Analitycznie to jest nasz główny kierunek, żeby zminimalizować podniesienie utrzymujące się przez dłuższe dni. W Polsce mamy rekord dwóch miesięcy w niektorych miejscach. Powiniśmy wszyscy mieć baczenie, żeby zminimalizować tę ilość - mówi Zbigniew Król.

Ministerstwo zdrowia wciąż nie ustaliło skali problemu. Smog zabija. Na alarm biją m.in. śląscy kardiolodzy i pulmonolodzy. Ile dokładnie zgonów i schorzeń spowodowanych jest zatrutym powietrzem?

- Według wszystkich badań, które pamietam, liczba zgonów jest szacowana między 27 tys. a 40 tys. osób. Różne cyfry są podawane bez publikacji naukowych. Czy jest ich więcej, to trudno mi powiedzieć. To są zgony stowarzyszone. Nie można powiedzieć, że wyjdziemy teraz i część nas narazi się na określone schorzenie lub wręcz umrze przy takim poziomie zanieczyszczeń. Poszczególne czynniki złego powietrza, czyli cząsteczki PM 10, PM 2,5 czy benzodiapiren to są elementy, które mają niekorzystne skutki zdrowotne, ale nie ma jednoznacznej korelacji. Trudno powiedzieć ile z tych 40 tys. osób umiera tylko z tego powodu - mówi minister Król.

Samorządowcy przedstawiają konkretne problemy w skutecznej walce z niską emisją. Czy rząd posłucha apelu o wsparcie finansowe na wymianę kotłów, wprowadzenie norm paliw czy też nakaz podłączania się do miejskich sieci ciepłowniczych?

- Problem zanieczyszczenia środowiska to jest problem jak najbardziej lokalny. Każdego z nas powinniśmy nauczyć, że nie kupujemy toreb foliowych, nie palimy w swoich domach paliwem, które jest niskoenergetyczne, nie palimy tytoniu, nie wypalamy traw. To są te rzeczy zależne od nas. Samorząd lokalny jest takim miejscem najbardziej predystynowanym, żeby rozpocząc kampanię medialną, ale różnymi mechanizmami zejść z niskiej emisji i zminimalizować plastiki w naszym otoczeniu wprowadzajac recykling. To są działania samorządowe. Ze strony rządu chcemy to wspierać. Według mnie 25 mld to jest na tyle dużo, że można o te środki wystąpić - zapewnia Zbigniew Król.

Minister zapewnia, że cały rząd ciężko pracuje nad rozwiązaniem problemu zanieczyszczonego powietrza. Wskazuje na programy w ministerstwie środowiska pozwalające na "dofinansowywanie różnego rodzaju rozwiązań począwszy od likwidacji niskiej emisji, poprzez ekologiczny trasnport po rózne inne aktywnosci, żeby rozwiazać problem ubóstwa energetycznego". Zapewnia, że środków jest wystarczajaca ilość, żeby rozwiazać większosć problemów do 2032 roku. 

- Ustawianie ministra zdrowia do tablicy i wskazywanie, że czegoś nie robimy, jest niesprawiedliwe. W przypadku tworzenia procesu wzmacniania zdrowego powietrza od co najmniej półtotra roku, zrobiliśmy zdecydowanie dużo. To jest forma przygotowania. Będziemy tworzyli konkretne projekty dofinansowania. Ze strony ministra zdrowia ta kampania informacyjna jest całkeim niezła. Nie wiem czy byliście na naszych spotkaniach, które w dalszym ciągu są. Wielu lekarzy, wielu nauczycieli i urzędników samorządowych skorzystało z tej wiedzy - mówi minister.

Czytaj więcej