Kalendarium. Zaplanuj sobie dzień na Śląsku

Ja w lustrze – wyjątkowy wykład w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice

Skupienie na cielesności jeszcze nigdy nie było tak silne jak obecnie. Trwa moda na smukłe, zdrowe ciało. Z docierających zewsząd przekazów wynika, że ma być jędrne i atrakcyjne. Jak w tym wszystkim postrzegamy siebie i swoje ciało? Czy to, jak odbieramy nasze odbicie w lustrze, ma wpływ na codzienne funkcjonowanie? O postrzeganiu własnej cielesności porozmawiamy 25 kwietnia podczas wykładu dr hab. Anny Brytek-Matery, prof. Uniwersytetu SWPS. Spotkanie, organizowane w ramach Strefy Psyche Ekstra, odbędzie się w Muzeum Śląskie w Katowicach, które jest partnerem wydarzenia. Na uczestników spotkania czeka dodatkowa, wyjątkowa atrakcja – wystawa Reflection / Odbicie/ אָפּשפּיגלונג izraelskiego artysty Daniela Karavana, będąca bezpośrednią inspiracją dla wykładu.

Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/katowice/15584-ja-w-lustrze-wyjatkowy-wyklad-w-muzeum-slaskim#formularz

WYKŁAD

Ja w lustrze – postrzeganie siebie i swojego ciała

Głównym tematem wykładu jest postrzeganie własnej cielesności z perspektywy antropologii oraz psychologii. Omówione zostaną kanony piękna ciała na przestrzeni wieków, jego uniwersalne wzorce a także typy budowy ciała. Treść wykładu stanowić będą także zagadnienia związane z obrazem ciała, jego komponentami oraz zaburzeniami z nim związanymi. Ponadto, uczestnicy wykładu dowiedzą się, jak postrzeganie własnego ciała wpływa na funkcjonowanie człowieka.

PROWADZĄCA

dr hab. Anna Brytek-Matera, prof. Uniwersytetu SWPS - zajmuje się psychologią jedzenia, obrazem ciała i obrazem siebie. Łączy pracę nauczyciela akademickiego z aktywnością kliniczną. Posiada doświadczenie w pracy terapeutycznej z osobami z zaburzeniami odżywiania oraz ich rodzinami. Interesuje się problematyką zaburzeń odżywiania (jadłowstręt i bulimia psychiczna), psychospołecznymi aspektami nadwagi i otyłości, (nie)prawidłowymi nawykami i postawami żywieniowymi oraz obrazem ciała i własnej cielesności w kontekście zdrowia i choroby (m.in. niezadowolenie z ciała, internalizacja ideału szczupłej sylwetki, zaburzenia obrazu ciała). Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii jedzenia oraz zaburzeń okresu dzieciństwa i adolescencji. W pracy wykładowcy akademickiego ceni pasję, samodzielność oraz zaangażowanie w dążeniu do pogłębiania i stosowania wiedzy w praktyce.

Zmiana kategorii na: News