Czytasz: Wójtem w Herbach została kobieta
Była zastępczyni wójta, a w ostatnim czasie pełniąca tę funkcję. Iwona Burek została w niedzielę wybrana na wójta gminy Herby w przedterminowych wyborach. Pokonała 5 innych kandydatów.

Startującą z ramienia własnego komitetu Iwonę Burek poparło 1598 mieszkańców gminy, co zapewniło jej zwycięstwo już w pierwszej turze. Frekwencja wyniosła 51,57 proc. Uprawnionych do głosowania było 5 tys. 494 osoby. Oddano tylko 26 nieważnych głosów. 

Pozostali kandydaci uzyskali: Krzysztof Brożyc – 745, Krzysztof Pilarz – 184, Jacek Rubik – 116, Krzysztof Olszewski – 99, Janusz Bartocha – 65 głosów.

 >> W HERBACH WYBIERAJĄ WÓJTA <<

Przedterminowe wybory w Herbach zostały ogłoszone w związku ze śmiercią wójta Romana Banducha, który kierował gminą, z czteroletnią przerwą, od 1991 roku. Termin wyznaczyła w datowanym na 27 lutego rozporządzeniu premier Beata Szydło.

W programie wyborczym pani wójt – z wykształcenia ekonomistka - zapowiada m.in. kontynuację modernizacji dróg gminnych i chodników, uzupełnienie energooszczędnego oświetlenia ulicznego, zwiększenie obszaru gazyfikacji, doposażenie placów zabaw, budowę siłowni na wolnym powietrzu oraz poprawę stanu infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.

Kwietniowe wybory w Herbach były drugimi w obecnej kadencji samorządu przedterminowymi wyborami wójta w powiecie lublinieckim. Przed rokiem, w kwietniu
2016 r., nowego wójta wybierali mieszkańcy Koszęcina. Zmarłego Grzegorza Ziaję zastąpił wówczas Zbigniew Seniów.

Gmina Herby leży w północno-zachodniej części woj. śląskiego, w powiecie lublinieckim, ok. 18 km na południowy zachód od Częstochowy. Od Katowic, oddalona jest o ok. 70 km na północ. Gmina zajmuje powierzchnię 87,8 km kw. Zalicza się do gmin wiejskich o średniej liczbie mieszkańców. W końcu 2015 r. zamieszkiwało ją 6778 osób.

Czytaj więcej