Czytasz: Industriada 2017: w rytmie maszyn

Industriada 2017: w rytmie maszyn

Ruszył konkurs na “Obiekty zaprzyjaźnione” ze Szlakiem Zabytków Techniki. Zgłoszenia do 24 stycznia.

Do udziału w industrialnym święcie 10 czerwca zostanie zaproszonych 5 podmiotów. W 2016 roku do wspólnej zabawy zostały zaproszone dobrze znane fanom turystyki industrialnej obiekty takie jak Walcownia Cynku w Katowicach, Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim oraz Wieże KWK Polska w Świętochłowicach. Po raz pierwszy w Industriadzie wzięły udział - Browar Zamkowy w Cieszynie, Stara Fabryka Drutu w Gliwicach i Stary Młyn w Żarkach. Część z zeszłorocznych zaprzyjaźnionych obiektów wraz z początkiem nowego roku zyskała status członka Szlaku Zabytków Techniki, który w 2016 roku obchodził 10-lecie istnienia.

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu "Obiekty zaprzyjaźnione Industriady" mija 24 stycznia. Wnioski uczestnictwa mogą składać właściciele lub prawni zarządcy obiektów poprzemysłowych albo miejsc przemysłowych o autentycznym charakterze. Poza walorami historyczno-estetycznymi uczestnicy konkursu muszą przedstawić program, który zostanie zrealizowany na terenie zgłoszonego obiektu podczas Industriady. Podmioty startujące w konkursie będą miały za zadanie przygotować m.in. specjalne formy zwiedzania, happeningi, pokazy i spektakle, rekonstrukcje historyczne, warsztaty, fabularyzowane gry, które odnosić będą się do motywu przewodniego tegorocznych urodzin Szlaku.

- Opieramy się na kryteriach autentyczności i potencjału obiektu, bacznie analizujemy atrakcyjność programu wydarzeń zaproponowanego do realizacji, a wszystko po to, aby udział w tym wyjątkowym święcie dziedzictwa przemysłowego wiązał się dla wszystkich z niezapomnianymi przeżyciami – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

W tym roku Industriadzie towarzyszyć będzie motyw przewodni „W rytmie maszyny”, czyli opowieści o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w wyniku procesu industrializacji, który napędzany były przez upowszechnienie się różnorodnych maszyn. W zeszłym roku w święcie Szlaku Zabytków Techniki wzięło udział 90 tysięcy osób.

Czytaj więcej