Czytasz: Historia przez duże „H”, zaczyna się od małego „h”

Historia przez duże „H”, zaczyna się od małego „h”

Specjalistka od ludobójstwa. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Do tego miłośniczka fajek. Historyk pokolenia Y.

Ma dwadzieścia dziewięć lat, w swoim dorobku dwie książki historyczne, dziesiątki artykułów naukowych i recenzji. Interesują ją niesamowite losy zwykłych ludzi, które mają wpływ na historię. A historia to największa pasja Darii Czarneckiej, która mieszka w Katowicach. Poza tym kolekcjonuje fajki, uwielbia powieści fantastyczne, gry komputerowe i zakupy.

 Historia to ludzie

Daria jest z wykształcenia historykiem i socjologiem. Jest laureatką Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Z zamiłowaniem i pasją zajmuje się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo jest specjalistką od ludobójstwa i ścigania zbrodniarzy wojennych. Pracowała m. in. dla Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Ostatnio wydała książkę, którą poświęciła historii Stanisława Gustawa Jastera. Takich bohaterów lubi najbardziej. Niewinnie oskarżony żołnierz AK czy konfident donoszący Gestapo? Gdzie zniknął Staszek? Jak zginął?

 Ludzie są w historii najważniejsi. Zawsze zastanawiam się nad tym, że jedna rodzina mogła przeżyć, a inna została totalnie zniszczona. Przypadek? Szczęście? - to fascynuje mnie najbardziej przyznaje Daria.

 

Nie boi się zadawać trudnych pytań, od lat wspiera weteranów wojennych na emeryturze. Sprawia, że zapomniane historie zyskują nowy blask. Znalazła się wśród dziesięciu wolontariuszy, którzy zostali nagrodzeni przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

 

 Bibliofil

W mieszkaniu Darii Czarneckiej nie ma praktycznie żadnej ściany, która nie byłaby zapełniona książkami. Ile ich jest? Trudno policzyć i skatalogować wszystkie pozycje. W kartonach, poupychanych jest 650 historycznych egzemplarzy, które nie mieszczą się na półkach. To daje wyobrażenie o liczbie książek w całym domu. Filia biblioteki – śmieje się Daria. Dodajmy biblioteki historycznej. Bo książka nie pyta, książka rozumie – przekonuje.

Fajki i moda

Daria ma rewelacyjną wiedzę historyczną, którą przekazuje w ciekawy sposób. Myli się jednak ten, kto nazwie ją typowym molem książkowym. Jest otwarta, dowcipna, z dużym dystansem do siebie samej. Ma kolekcję fajek, z których najstarsza jest z 1899 roku. Co więcej, sama uwielbia palić fajkę. Jak ma czas włącza gry komputerowe i chodzi na zakupy. Wspólne wyjście do galerii handlowej – dlaczego nie? Normalna dziewczyna, tyle tylko, że w internecie szuka głównie wydawnictw z czasów II wojny światowej.

 

Czytaj więcej


 

 

Komentarze
To cię zainteresuje
News
37 minut temu Śmiertelny wypadek na torach w Rudzie Śląskiej

Nie żyje 63-letni rudzianin. Co robił na torach?

News, COP24
2 godzin temu Durczok: COP24 czyli polski szczyt hipokryzji

PiS uznał, że drażnienie górników w roku wyborczym to głupota. Że węgla mamy na 200 lat więc jeszcze ich prawnuki mają pewną robotę na grubie. Czyli postanowili dalej robić górników w ciula.

News
3 godzin temu Europa żegna bohaterskiego katowiczanina

Bartosz Pedro Orent-Niedzielski próbował powstrzymać zamachowca. Katowiczanin piątą ofiarą śmiertelną zamachu w Strasburgu.

News
3 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
3 godzin temu Prognoza pogody: Gęste marznące mgły

Uwaga kierowcy! Marznąca mgła. Nie dość, że ograniczy widoczność, to jeszcze może być bardzo ślisko.

News
4 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi