Czytasz: Grozi nam powódź? Synoptycy ostrzegają (AKTUALIZACJA)

Grozi nam powódź? Synoptycy ostrzegają (AKTUALIZACJA)

Po wielogodzinnych opadach na południu i północy województwa Śląskiego przybyło wody w rzekach.

AKTUALIZACJA:

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie częstochowskim


Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił w czwartek starosta częstochowski na terenie 5 gmin: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna z powodu wysokiego stanu wody Warty. Śląskie rzeki przekroczyły w wielu miejscach stany ostrzegawcze, w jednym – alarmowy.

- Na tę chwilę nie ma zagrożenia dla ludzi i ich dobytku, starosta zdecydował jednak o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego ze względu na wysoki stan wody w Warcie, prognozowane dalsze wzrosty poziomu wód i opady - powiedziała w czwartek rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie Grażyna Folaron.

Jak podało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego, stan ostrzegawczy przekroczyły: Wisła w Goczałkowicach i Jawiszowicach, Pszczyna w Mizerowie-Borkach, Przemsza w Piwoni, Brynica w Kozłowej Górze, Koszarawa w miejscowości Pewel Mała oraz Soła w Żywcu. Stan alarmowy przekroczyła o 16 cm Brynica w Brynicy.

Według ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w związku z występującymi opadami deszczu w zlewniach: Małej Wisły, Brynicy, Przemszy, Soły, a także na innych mniejszych rzekach na terenie województwa można się spodziewać przekroczenia stanów alarmowych "na większej ilości stacji hydrologicznych".


Pogotowie przeciwpowodziowe w Oświęcimiu


Po wielogodzinnych opadach na południu województwa śląskiego i w Zachodniej Małopolsce przybyło wody w rzekach. Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut w czwartek po południu ogłosił w mieście pogotowie przeciwpowodziowe.

Rzeczniczka oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała, że o 24 cm przekroczony został stan ostrzegawczy na Sole, który wynosi 370 cm. Jak dodała, synoptycy prognozują dalsze opady. Zapewniła, że sytuacja w mieście jest na bieżąco monitorowana.

W powiecie oświęcimskim o 50 cm poziom ostrzegawczy przekroczyła również Wisła w Jawiszowicach. Wynosi on tam 480 cm. Synoptycy z IMGW w Krakowie przestrzegli, że istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego (630 cm).

Zagrożenie na Żywiecczyźnie

Na Żywiecczyźnie poziom ostrzegawczy osiągnęła Soła w Żywcu i Koszarawa w Pewli Małej.

Czytaj więcej