Czytasz: Górnicza pobudka w Nikiszowcu [ZDJĘCIA i WIDEO]

Górnicza pobudka w Nikiszowcu [ZDJĘCIA i WIDEO]

Tradycyjnie w każdą Barbórkę orkiestra KWK Wieczorek budzi mieszkańców Nikiszowca.

W Dniu Górnika orkiestra górnicza założona w 1911 r tradycyjnie budzi mieszkańców Nikiszowca wiązanką górniczych melodii. Muzycy orkiestry KWK Wieczorek pod batutą Andrzeja Pisarzowskiego przeszli uliczkami Nikiszowca. Pierwsze dźwięki popłynęły o godz. 7:00. Tak zaczyna się Barbórka 2018 w Katowicach.

Dzień górnika czyli Barbórka, obchodzony jest zawsze 4 grudnia. To dzień świętej Barbary, będącej ich patronką. Barbórka na stałe zakorzeniła się w śląskiej tradycji. Dziś w wielu miastach odbywają się specjalne uroczystości, które rozpoczynają się najczęściej od porannej mszy w kościele. Później, ulicami miast województwa śląskiego maszerują górnicze orkiestry. 4 grudnia nie brakuje także odświętnych górnicznych koncertów, akademii, pochodów i spotkań.

BARBÓRKA NA LIŚCIE DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Barbórka, za sprawą inicjatywy, która narodziła się w Zabrzu, została wpisana w sierpniu br. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza podkreśliła wówczas, że to ważny moment dla wszystkich, którzy obchody barbórkowe organizują oraz w nich uczestniczą. 

– Pielęgnowanie tradycji, przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie umacnia śląską tożsamość. Aby budować przyszłość, rozwijać samorządy musimy pamiętać o naszych przodkach. Wpisanie Barbórki na tę prestiżową listę z pewnością zagwarantuje pamięć o górnikach, którzy przez wiele dekad ciężką pracą przyczyniali się do rozwoju całego regionu. – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Św. Barbara, patronka górników

Patronka górników, św. Barbara, należy do najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Jej wizerunki znajdują się w kościołach, kopalniach, ale też w herbach kilku polskich miast. Święta Barbara jest patronką nie tylko górników, ale również osób umierających, flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników i więźniów; ponadto jest opiekunką twierdz i wież oraz ma chronić przed burzami.

BARBÓRKA 2018: [ŻYCZENIA DLA GÓRNIKÓW] 

Oby robota było lżejszo,
Oby pinydzy boło wincy,
Oby zdrowie Wom dopisało,
I oby Barbara nad Wami czuwała...


Szczynsc Boże Wszyskim górnikom i ich rodzinom
Niech Święta Barbara nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny ochronnymi ramionami, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, komfortu życiowego i pewności dnia jutrzejszego.
Szczęść Boże!