Czytasz: "Rząd do roboty! Za 1400 zł"

"Rząd do roboty! Za 1400 zł"

Górnicy z kopalni Krupiński wyszli na ulicę

W środę od godz. 15:30 w Suszcu trwał protest górników przeciwko likwidacji kopalni Krupiński. Na ulicę wyszło kilkuset górników, którzy przez godzinę blokowali drogę wojewódzką 935. Wsparli ich górnicy z kopalni Makoszowy w Zabrzu. - Rząd do roboty! Za 1400 zł – skandowali górnicy.

Mieczysław Kościuk, szef Solidarności na kopalni Krupiński, szacuje, że po zamknięciu kopalni w rejonie Suszca nawet 10 tys. osób może stracić pracę, a deklaracje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, że górnicy znajdą zatrudnienie w innych jej kopalniach mogą być jedynie deklaracjami. Kościuk nie dopuszcza myśli, że Krupiński może trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, złoża kopalni mogłyby bowiem wystarczyć jeszcze dla sześciu pokoleń.

- Domagamy się, aby ministrowie usiedli z nami do stołu i porozmawiali jak partner z partnerem - mówi Kościuk.

Podczas ostatnich wyborów w powiecie pszczyńskim jak zwykle wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Górnicy uwierzyli w deklaracje polityków, że żadna z kopalni, która jeszcze jest bogata w złoża nie zostanie zamknięta. W środę górnicy z Suszca skandowali - "PiS - PO, jedno zło!"

Kościuk ma też żal do posłów pochodzących z tutejszego regionu, że podpisali niekorzystny dla kopalni raport, zamiast przyczynić się do ratowania zakładu. - Poseł Grzegorz Matusiak i poseł Grzegorz Janiak jako pierwsi się pod nim podpisali – mówi Kościuk. Przygotowany przez zarząd spółki raport nie uwzględniał najnowszych cen węgla. Dopiero po naciskach związkowców zostały one zmienione, dzięki czemu w czwartym kwartale roku kopalnia wykazała zysk.

Kościuk wierzy, że kopalnia Krupiński może być rentowna, ale jego zdaniem obecny zarząd JSW musiałby się zmienić.

- Trzeba zatrudnić ludzi młodych, nieskorumpowanych czy obciążonych przeszłością, takich, którym się chce bronić miejsc pracy górników - mówi Kościuk.

Demonstrujących w środę górników wspierał wójt gminy Suszec Marian Pawlas i starosta pszczyński Paweł Sadza.

Czytaj więcej