Czytasz: Zakochaj się w Bytomiu

Zakochaj się w Bytomiu

Zabytkowy Park Miejski im. Kachla staje się prawdziwą perełką miasta. A to za sprawą utworzonego właśnie Ogrodu Bytomskiego i Góry Miłości.

Ogród Bytomski utworzono na terenie Parku Miejskiego i zaplecza Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Ogród jest dopełnieniem istniejącego od 2015 roku Miniarboretum, a oba tereny oddzielone są od siebie jedynie wąską drogą.

- Wszyscy pamiętamy, jak 5 lat temu wyglądała ta przestrzeń zanim przekazaliśmy ją Miejskiemu Zarządowi Zieleni i Gospodarki Komunalnej. W tym czasie zmieniła się ona nie do poznania. Jestem przekonany, że ogród będzie często odwiedzany przez bytomian. Natomiast Ogród Miłości łączy się z pięknymi wspomnieniami - mówił podczas otwarcia Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Od 26 maja odwiedzający ogród mogą podziwiać rośliny dobrane ze względu na kolor kwiatów: żółty i niebieski, czyli barwy Bytomia.

- Rozwój roślin w największym stopniu jest uzależniony od warunków atmosferycznych i z uwagi na niskie, wiosenne temperatury na rozkwit kwiatów musimy oczekiwać do początku lata - wyjaśnia Krystyna Ostrowska, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Podkreśliła przy okazji, że dopóki nie zaczniemy doceniać zieleni, nie będziemy się dobrze czuli w swoim mieście. Podczas oficjalnego otwarcia uczestnicy przenieśli się w świat bytomskich legend, które przypomniały odziane w tradycyjne śląskie stroje kobiety. Postaci z legend takie jak np. biała dziewczynka czy utopiec rozmieszczono na całym terenie. Po wysłuchaniu legend przyszedł czas na zwiedzenie Góry Miłości - znajdującego się w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla sztucznego wzniesienia na bazie hałdy galmanowej. Powstało ono na przełomie XIX i XX wieku.

Trzeci etap przebudowy Góry Miłości zakończył przywracanie dawnego wyglądu tego miejsca. Szczególnie korzystny wpływ na wygląd Góry Miłości i uzyskanie zamierzonego efektu ma budowa altany z okrągłym siedziskiem na środku oraz zamontowanie dużej kamiennej donicy, w której posadzono sosnę – gatunek charakterystyczny dla krajobrazu górskiego. Wijące się wokół góry ścieżki, z zamontowanymi ławkami w specjalnie do tego celu przygotowanych miejscach, ułatwiają dostęp na szczyt góry.

Całość uzupełniają rośliny, których gatunki tworzą kolorystykę w stylu ogrodu górskiego.

Czytaj więcej