Czytasz: Google Doodle przypomina o Biskupinie

Google Doodle przypomina o Biskupinie

Dziś 85. rocznica odkrycia osady w Biskupinie.

Oficjalnie za odkrywcę osady w Biskupinie uznaje się Walentego Szwajcera, nauczyciela ze Żnina, który powiadomił prof. Józefa Kostrzewskiego o wystających znad tafli jeziora Biskupińskiego drewnianych balach. Badania wykopaliskowe rozpoczęto w 1934 r.

Do początku lat 80. dominującą była teoria, że osada w Biskupinie powstała we wczesnej epoce żelaza. Popierało ją tradycyjne datowanie polegające na analizie porównawczej odkrytych zabytków. Większość odnalezionych przedmiotów brązowych kazało jednak przypuszczać, że Biskupin powstał w V lub IV okresie epoki brązu – czyli w latach 1000-800 p.n.e. Kwestię rozstrzygnęły badania dendrologiczne. Naukowcy dowiedli, że drewno wykorzystane do budowy osady zostało ścięte w latach 747-722 p.n.e.

Z okazji 85. rocznicy odkrycia osady w Biskupinie można ją zwiedzić wirtualnie za pomocą Google Street View!

CO TO JEST GOOGLE DOODLE?

Obecnie Google jest najpotężniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Firma zatrudnia 54 tysiące pracowników w kilkunastu krajach i wykazuje przychody na poziomie 10 miliardow i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Stała się potęgą. Od pewnego czasu firma Google przypomina nam o ważnych rocznicach za pomocą Google Doodle. Co to takiego?

To nic innego jak cykl grafik i animacji przygotowywanych pod konkretne daty, zazwyczaj te dotyczące ważnych wydarzeń lub ważnych postaci. Google Doodle pojawia się podczas konkretnych dni w miejscu, gdzie zwykle znajdujemy logo wyszukiwarki. Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, która jest przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi.