Czytasz: Dzieci przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu

Dzieci przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu

Dzieci wezmą udział w warsztatach, których finałem będzie spektakl „Babcia robi na drutach” w gliwickim Teatrze Miejskim. Są jeszcze wolne miejsca.

Cykl warsztatów odbędzie się pod hasłem „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”. Wezmą w nich udział dzieci ze świetlic środowiskowych oraz uczniowie gliwickich szkół. To będą warsztaty z różnych dziedzin sztuki – teatru, filmu, muzyki i plastyki. Ich efektem będzie spektakl teatralny. To adaptacja bajki Uriego Orleva „Babcia robi na drutach”, a jego premiera odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

"Babcia robi na drutach" pierwszy raz na scenie

Uri Orlev (Jerzy Orłowski) to izraelski prozaik, autor książek dla dzieci i tłumacz. Urodził się w Warszawie w 1931 roku. Podczas II wojny światowej został przesiedlony wraz z rodziną do getta warszawskiego. Po stracie matki, wraz z bratem został wywieziony do obozu w Bergen-Belsen, gdzie spędził prawie dwa lata. Po zakończeniu wojny wyemigrował do Palestyny. W 1962 przeprowadził się do Jerozolimy, gdzie mieszka do dziś.
Jako pisarz zadebiutował w 1956 roku. Jest autorem ponad trzydziestu książek, które przetłumaczono na 38 języków. Książka „Babcia robi na drutach" napisana została w 1980 roku. Przetłumaczono ją na wiele języków, w tym na język polski w 2009 roku.

Gliwicki spektakl, realizowany w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, będzie pierwszą w Polsce próbą wystawienia tego tekstu na scenie teatralnej, a sam autor ma pojawić się na premierze.

Piękna opowieść o "innych"

Przedstawienie powstanie metodą improwizowaną. Uczestnicy pracować będą także nad scenografią, kostiumami, oprawą wizualną i muzyczną. W projekt zaangażowani są artyści - kompozytor i multinstrumentalista Patryk Zakrocki, animatorka i artystka wizualna Alicja Jodko oraz Katarzyna Goczoł scenografka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Babcia robi na drutach” to poruszająca historia o niezrozumieniu „wełnianych” dzieci przez ich „skórzanych” rówieśników oraz dorosłych w małym miasteczku jakich na świecie tysiące. Babcia stwarza świat z włóczki. Słowa wypowiedziane przez nią: „Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane”, mają bronić odmienności. Ta piękna opowieść o „innych”, którzy nie przystają do otoczenia, niesie ponadczasowy, uniwersalny przekaz skierowany przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu.

Są jeszcze wolne miejsca

Warsztaty odbędą się od wtorku do 27 lipca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, w godz. 10-15, od poniedziałku do piątku.

Są jeszcze wolne miejsca dla dzieci w wieku 6-10 lat. Można się zgłaszać do wtorku, dzwoniąc do Izy Grauman (tel. 660 316 316).

Premiera spektaklu odbędzie się we wrześniu na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Czytaj więcej