Czytasz: Franciszek Pieczka świętuje 91. urodziny

Franciszek Pieczka świętuje 91. urodziny

18 stycznia wybitny polski aktor teatralny i filmowy Franciszek Pieczka świętuje swoje 91. urodziny.

Franciszek Pieczka przyszedł na świat 18 stycznia 1928 roku. Dorastał w Godowie - miejscowości, która jest położona na Górnym Śląsku, w powiecie wodzisławskim.

Pieczka należy do najbardziej lubianych i popularnych aktorów w Polsce. Widownia kojarzy go przede wszystkim z ciepłymi, szlachetnymi postaciami, które często grał w filmach i telewizyjnych serialach. 

teatralny dorobek Franciszka PieczkI

Franciszek Pieczka jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.  Dyplom uzyskał w 1954 r., początkowo pracował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, a następnie aktor przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie. 

W teatrze prowadzonym przez Krystynę Skuszankę i Jerzego Krasowskiego zagrał wiele ważnych ról. Był m.in. Dżumą w "Stanie oblężenia" wg Alberta Camusa w reżyserii Skuszanki i Krasowskiego, Regimentarzem w "Śnie srebrnym Salomei" Juliusza Słowackiego w reżyserii Skuszanki, Generałem Barczem w "Radości z odzyskanego śmietnika" wg "Generała Barcza" Juliusza Kadena-Bandrowskiego w reżyserii Krasowskiego, Senatorem w Mickiewiczowskich "Dziadach" w inscenizacji Skuszanki i Krasowskiego oraz Horodniczym w Rewizorze Mikołaja Gogola w reżyserii Józefa Szajny.

Jedną z najwybitniejszych ról z okresu pracy w Teatrze Ludowym była postać Lenniego Smalla w sztuce "Myszy i ludzie", scenicznej adaptacji powieści Johna Steinbecka, którą w 1956 roku wyreżyserował Jerzy Krasowski.

Filmowe debiuty 

Równocześnie z debiutem scenicznym rozpoczął pracę w filmie. Po raz pierwszy Pieczka pojawił się na ekranie w niewielkiej roli w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, następnie zagrał m.in. Odryna w "Matce Joannie od aniołów" Jerzego Kawalerowicza i opętanego Pacheco w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa. Wielką popularność przyniosła Pieczce rola czołgisty Gustlika Jelenia w serialu "Czterej pancerni i pies".

W latach 70. Franciszek Pieczka występował w najważniejszych przedsięwzięciach kinematografii polskiej: „Perle w koronie” Kazimierza Kutza, „Weselu” i „Ziemi obiecanej”  Andrzeja Wajdy oraz „Potopie” Jerzego Hoffmana. Był także zapraszany do pracy w kinematografii niemieckiej.

W ostatnich latach aktor występował w serialu „Ranczo”. W roku 2017 na ekrany kin wszedł „Syn Królowej Śniegu” Roberta Wichrowskiego z jego udziałem.

Pieczka jest kawalerem Orderu Orła Białego - najwyższego polskiego odznaczenia, którym odznaczył go prezydent Andrzej Duda 11 listopada 2017 r. W 2008 r. aktor otrzymał przyznawany przez ministra kultury Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Czytaj więcej