Czytasz: Łóżko z Żywca ochroni pacjentów przed sepsą

Łóżko z Żywca ochroni pacjentów przed sepsą

Jesteśmy świadkami kolejnej technologicznej rewolucji w medycynie. Żywiecka firma Famed stworzyła pierwsze na świecie antybakteryjne łóżko szpitalne, które docelowo trafi do polskich szpitali.

Istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom jest ich ochrona przed zakażeniami. Dotyczy to również sepsy, której według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), w ciągu roku notuje się nawet 30 milionów przypadków na świecie. W Polsce z jej powodu rocznie umiera szacunkowo około 25 tys. osób, czyli ośmiokrotnie więcej niż ginie w wypadkach drogowych. W warunkach szpitalnych do sepsy najczęściej dochodzi na oddziałach intensywnej terapii.

Ciężki stan przebywających na nim chorych oraz duża liczba inwazyjnych zabiegów sprawiają, że oddziały te są niezwykle rygorystyczne pod względem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Dotyczy to również ochrony bakteriostatycznej. Z myślą o tych potrzebach żywiecka firma Famed opracowała łóżko szpitalne “Prodigy”.

Zobacz zdjęcia łóżka Famed:

ŁÓŻKO STWORZONE Z NANOTECHNOLOGII SREBRA

Zastosowana w elementach tworzywowych, lakierze i materiale materaca Prodigy nanotechnologia srebra, dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom, umożliwia skuteczną walkę z zakażeniami wieloma typami bakterii i wirusami. Kolumnowa konstrukcja łóżka umożliwia jego łatwiejszą dezynfekcję. Łóżko zostało wyposażone w funkcję „face off” umożliwiającą szybki dostęp do chorego w sytuacjach nagłych, co ułatwia rozpoczęcie intubacji. Produkt wyposażono również dwupoziomowy system alarmowy. Zamontowane czujniki nieustannie sprawdzają wyniki odczytów aktywując alarm (dźwiękowy i świetlny) w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych, pozwalając na szybką reakcję personelu.

- Prodigy, przedpremierowo eksponowane podczas targów w Dubaju, Szanghaju i w Dusseldorfie, zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez branżę, która doceniła jego funkcjonalne atuty oraz technologię wykonania – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famed Żywiec.

ANTYBAKTERYJNE ŁÓŻKO TRAFI DO POLSKICH SZPITALI

Rewolucyjne medyczne łóżko docelowo trafi na oddziały intensywnej terapii (OIT) do polskich szpitali, by efektywniej chronić przebywających tam pacjentów. Jak prognozują twórcy urządzenia, polski wynalazek ma szansę stać się stałym wyposażeniem placówek medycznych nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

- Oprócz USA, chcemy również trafiać do klientów premium na rynkach wschodzących, czyli w państwach Europy Wschodniej, krajach byłego ZSRR oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu - dodaje Marek Suczyk, wiceprezes Famed Żywiec.

To nie pierwszy sukces polskiego producenta sprzętu medycznego. W czerwcu firma z Żywca ogłosiła, że m.in. polskie stoły operacyjne, fotele ginekologiczne i zabiegowe, łóżka i wózki wyposażą szpitale w USA oraz Kanadzie.

>> CZYTAJ: AMERYKANIE BĘDĄ OPEROWANI NA ŻYWIECKICH STOŁACH <<

Czytaj więcej