Czytasz: Estakada gotowa, a korki i tak gigantyczne

Estakada gotowa, a korki i tak gigantyczne

W godzinach szczytu mają nawet po kilkanaście kilometrów. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, na który zwracają uwagę kierowcy. Estakada jest już przecież gotowa – mówią.

Inwestycja rozpoczęła się jesienią 2015 roku. Wiadukt w ciągu S1, nad rzeką Bobrek i torami kolejowymi, był już na tyle zniszczony, że budowlańcy najpierw musieli go wyburzyć, a potem zbudować od nowa. Utrudnienia zaczęły się od jezdni w kierunku Łodzi. Została zamknięta, kierowcy poruszali się zatem nitką w przeciwną stronę. Trudno się dziwić, że w gigantycznych korkach stali tu nie tylko w godzinach szczytu.

Wiele miesięcy w gigantycznych korkach

Rok później przyszła kolej na nitkę w kierunku Bielska-Białej. Ruch został puszczony nową częścią estakady – w kierunku Łodzi. Analogicznie jak wcześniej. Kierowcy poruszali się tu w obu kierunkach, czyli do dyspozycji mieli po jednym pasie drogowym. I analogicznie – korki znów były tu koszmarne. W ostatniej fazie po estakadzie można było jeździć na obu nitkach, ale po jednym pasie z każdej strony. Spółka Mosty Łódź – wykonawca całego remontu – obiecywał jednak, że inwestycja zakończy się przed czasem.

Pozory mogą mylić

- Estakada jest już gotowa – donoszą nam kierowcy. Dziwią się, że ruch w takim razie wciąż jest tutaj zwężony. - Budowlańców nie widać już od wielu dni. Wszystko jest gotowe, czemu każą nam wciąż tutaj stać? – pytają oburzeni.

Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA:

- To, że jest nawierzchnia i oznakowanie nie oznacza wcale, że estakada jest gotowa – mówi. Wyjaśnia, że prace są jeszcze prowadzone poniżej estakady, a ta nie przeszła jeszcze odbiorów technicznych. Mogą potrwać nawet miesiąc.

- Jest już tzw. zgłoszenie chęci dopuszczenia do ruchu, ale nie jestem wstanie wskazać terminu odbiorów technicznych. Nie wiemy jeszcze kiedy nadzór budowlany się tu zjawi – rozkłada ręce Prusak. Dodaje jednak, że cała inwestycja i tak kończy się na długo przed terminem. - Wykonawca zgodnie z procedurami ma czas do listopada tego roku – zaznacza rzecznik.

Czytaj więcej