Czytasz: Elektrownia jądrowa ma uratować górnictwo!

Elektrownia jądrowa ma uratować górnictwo!

Już w 2029 roku do sieci ma trafić energia wyprodukowana w polskiej elektrowni jądrowej. Tylko tak można uratować górnictwo.

Przyszłość polskiego węgla może zależeć od wybudowania w Polsce elektrowni jądrowej. Doskonale rozumieją to w ministerstwie energii. Na nadzwyczajnej sesji w Rudzie Śląskiej, wiceminister Grzegorz Tobiszowski przedstawił zarys miksu energetycznego uwzględniającego atom. W Krynicy minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że wybudowanie trzech bloków jądrowych ma kosztować ok. 75 mld złotych.


>> NIE DEMONIZUJMY ATOMU <<


Węgiel ma stanowić podstawę bezpieczeństwa energetycznego Polski. To jednak niełatwe zadanie szczególnie w świetle obostrzeń środowiskowych. Prawa do emisji są drogie, a ich cena w ciągu następnych lat będzie rosła. Węgiel brunatny i kamienny to wysokoemisyjne źródło energii. Zupełnie inaczej jest z elektrownią jądrową. Ta dwutlenku węgla do atmosfery nie emituje w ogóle. Priorytetem w ministerstwie jest zmniejszenie poziomu emisji CO2 z sektora energii. Dlatego do układanki mają wejść jeszcze Odnawialne Źródła Energii. Chodzi o morskie farmy wiatrowe, które miałyby zastąpić te lądowe. W ministerstwa trwają gorączkowe kalkulacje w przygotowaniu „historycznego dokumentu”.

- Podejmujemy decyzje, które mogą zmienić pozycję Polski. Tak ważne jest, żebyśmy się nie pomylili w założeniach. To decyzja na parę pokoleń - przyznaje wiceminister Grzegorz Tobiszowski.


>> AWARIA ELEKTROWNI W BELGII. CZY JEST BEZPIECZNIE? <<


Miks energetyczny planowany na 2040 rok zakłada poprawę efektywności energetycznej poprzez dywersyfikację źródeł energii. Plan zakłada modernizację istniejących i budowę nowych elektrowni.

Decyzja o budowie elektrowni jądrowej miałaby zapaść jeszcze w tym roku.  Uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r.

- Jeżeli mówimy o elektrowni składającej się z trzech bloków, to byłyby one budowane kolejno. Budowa drugiego zaczęłaby się po pięciu latach od początku budowy pierwszego, a trzeciego - po kolejnych pięciu latach. W ten sposób finał rozliczenia takiej elektrowni to lata 2040-2043 - powiedział minister Krzysztof Tchórzewski.


Czytaj także:

ELEKTROWNIA JĄDROWA JEST W POLSCE POTRZEBNA

Eksperci i ministerstwo są zgodne. Nie można patrzeć na Pierwszą Polską Elektrownię Jądrową wyłącznie przez pryzmat Czarnobyla.

Czytaj więcej