Czytasz: Godzina prawdy dla EC Szombierki
Katedra Górnego Śląska będzie dostępna dla zwiedzających 10 czerwca. Zapisy na zwiedzanie ledwo się zaczęły, a lista chętnych zapełniła się momentalnie. “Załapało” się 600 osób. Co z pozostałymi?

Po kilkuletniej przerwie zabytek wraca do wspólnych obchodów pomarańczowego święta - Industriady. Nie tylko 10 czerwca, ale też dzień wcześniej będzie się działo, także w bytomskim EC Szombierki. W piątek 9 czerwca unikatowe kominy rozbłysną światłem symbolicznie informującym o energii skumulowanej w budynku.

Rozruch maszyn już 9 czerwca:

Zapisy na zwiedzanie unikalnej Elektrociepłowni w bytomskiej dzielnicy Szombierki rozpoczęły się 18 maja po konferencji zapowiadającej tegoroczną ósmą edycję święta Szlaku Zabytków Techniki. Organizatorzy, poinformowali, że wolnych miejsc już nie ma. Na listę szczęśliwców, którym dane będzie zwiedzanie tych wyjątkowych przestrzeni "załapało" się około 600 osób. Spacer z przewodnikiem to jednak nie wszystko. Podczas Industriady odbędą się warsztaty recyclingowe, wystawa fotografii, a obiekt wypełni muzyka. Będzie to wyjątkowe zderzenie - jazzu z metalem. Na scenie wystąpi na zaproszenie zarządcy EC Szombierki między innymi zespół NeuOberschlesien.

- To będzie prawdziwa bomba. Jak mamy wrócić na Industriadę to z przytupem - mówiła podczas konferencji zapowiadającej Industriadę Karo Glazer, wokalistka jazzowa, pochodząca z Gliwic, wiceprzewodnicząca rady nadzorczej spółki Rezonator, właściciela EC Szombierki.

Industriada to jednak nie wszystko. Obiekt wymaga odpowiednich prac konserwatorskich, czy wręcz remontowych. W grudniu 2016 roku EC Szombierki otrzymały “żółtą kartkę” (obiekt w zagrożeniu) od zarządu województwa śląskiego - “ze względu na kryteria jakości oferty są zagrożone utratą miejsca w gronie Szlaku Zabytków Techniki”. Właścicielem spółka jest “zaledwie” od października, jak ocenia Karo Glazer - Intensywnie pracujemy i uważamy, że dużo udało nam się osiągnąć przez te kilka miesięcy. Chcemy robić to, czego nie ma w Europie”. Spółka Rezonator kupiła elektrociepłownię w celu utworzenia w niej w przyszłości kulturalnego centrum rozrywki.

Poza poszukiwaniem inwestorów w Polsce, spółka stara się o pozyskanie funduszy europejskich. Zewnętrzne wsparcie pozwoliłoby na zabezpieczenie monumentalnego obiektu i rozpoczęcie w nim działalności kulturalnej. 

- Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać takie środki, które pozwolą zrobić pierwsze kroki, żeby zatrzymać degradację tego obiektu i żeby można było wprowadzić do hali maszyn, która ma być główną halą widowiskową, taką liczbę osób, aby organizować tam imprezy masowe - powiedziała Agata Kamińska, przedstawiciel inwestora.

Kamińska uściśliła też, że unijne dofinansowanie pozwoliłoby na razie na wstępne zabezpieczenie dachów i elewacji elektrociepłowni, a także na zapewnienie funkcjonalności – choć jeszcze nie estetyki – planowanej obecnie do udostępnienia części EC Szombierki.

Elektrociepłownię sześć lat temu przejął fiński koncern Fortum, który m.in. przeprowadził prace zabezpieczające związane z dachami, rynnami i ogrzewaniem. Jednak, choć kompleks leży na Szlaku Zabytków Techniki, ze względu na przepisy bezpieczeństwa właściciel początkowo umożliwiał zwiedzanie turystom tylko w mocno ograniczonym zakresie, a później stało się to niemożliwe.

Fortum prowadził w Szombierkach tylko okresową, letnią produkcję ciepła. Koncern deklarował, że chętnie przekazałby obiekt miastu za symboliczną cenę - na ważne społecznie cele kulturalne, edukacyjne czy naukowe. Do czasu ew. sprzedaży firma deklarowała utrzymywanie kompleksu w dobrym stanie. W styczniu 2014 r. EC Szombierki wpisano na listę zabytków województwa śląskiego.

W lipcu 2016 roku trójstronne porozumienie ws. sprzedaży monumentalnej zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu zawarły: Fortum, samorząd Bytomia oraz wskazana przez to miasto spółka Rezonator. Transakcja doszła do skutku w październiku.

Sprzedaż elektrociepłowni anonsowano wówczas jak krok w kierunku jej zabezpieczenia i przystosowania do nowych funkcji. W ostatnich latach społecznicy i miłośnicy regionu coraz częściej alarmowali, że obiekt stopniowo niszczeje i pada ofiarą złodziei złomu. Ponadto poprzedni właściciel usunął urządzenia - pozostały w zasadzie wyłącznie mury.

Historia Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu:

Industriada 2017 - EC SZOMBIERKI, Bytom, ul. Kosynierów 30

Piątek, 9 czerwca
21:00-22:00 Inauguracyjna Iluminacja na Industriadę

Sobota, 10 czerwca
11:00-19:00 Postindustrialne sErCe miasta – piknik

11:00-19:00 ElektroCity – rytmiczna elektrownia

11:00-19:00 Bijące sErCe elektrowni – warsztaty kreatywne i przedstawienie interakcyjne

11:00-19:00 Lokalne kultuRytmy – występy i prezentacje

11:00-19:00 Energia sportu – nadajemy tempo

12:00-13:00 Ptoki i hasioki, czyli życie na hałdzie śmieci – wykład dr. Jacka Betleja

12:00-13:00 Warkoty i klekoty – warsztaty recyclingowe Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

12:00-18:00 Tajemnica Industrialnej Katedry – zwiedzanie

12:00-19:00 Poezja przemysłu – wystawa fotograficzna Marka Stańczyka

13:00-14:00 Żabie Doły – poprzemysłowa perła przyrody wykład dr. Piotra Cempulika i Marty Pankiewicz-Rymiorz

13:00-14:00 Warkoty i klekoty – warsztaty recyclingowe Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

14:00-15:00 Ptoki i hasioki, czyli życie na hałdzie śmieci – wykład dr. Jacka Betleja

14:00-15:00 Warkoty i klekoty – warsztaty recyclingowe Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

15:00-16:00 Żabie Doły – poprzemysłowa perła przyrody wykład dr. Piotra Cempulika i Marty Pankiewicz-Rymiorz

15:00-16:00 Warkoty i klekoty – warsztaty recyclingowe Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

19:30-20:00 „sErCa bicie“ – koncert grupy Kula Band. Brzmienia budzące do życia ducha EC Szombierki

20:45-21:00 Poezja przemysłu – pokaz Marka Stańczyka

21:00-22:30 HIT! NeuOberschlesien & Karo Glazer INDUSTRIAL JAZZ – koncert

Pełny program Industriady dostępny na stronie http://www.industriada.pl/Program

Czytaj więcej