Czytasz: Cud przeszczepu
Dobra wola w świetle prawa. Promowanie przeszczepów w mediach społecznościowych.

W roku 2016 prawie w całej Polsce dzięki transplantacjom uratowano 1500 chorych. Ogółem w ośrodkach, w których dokonuje sie przeszczepów przeprowadzono:

  • 101 transplantacji serca (46 w Zabrzu)
  • 38 transplantacji nerek i trzustki,
  • 978 transplantacji nerek,
  • 317 transplantacji wątroby,
  • 35 transplantacji płuc (19 w Zabrzu).

- Niechaj Światowy Dzień Transplantologa będzie hołdem wobec chorych, których uratowaliśmy w kraju dzięki wysiłkowi wszystkich transplantologów, ale i lekarzy wielu specjalności, w tym także ambitnego środowiska anestezjologów polskich, bez wysiłków którego, wspartego fachową pomocą koordynatorów transplantacji i Poltransplantu tego nie udałoby się zrealizować - napisał na swoim fanpage’u prof. Marian Zembala.

Konferencje prasowe, spotkania z pacjentami, którzy dzięki transplantacji żyją pełnią życia, albo promocja w mediach. To wszystko po to, aby pokazać, jak ważna jest ta dziedzina medycyny. Sukcesów lekarzy nie byłoby, gdyby nie znalazły się potrzebne organy, których i tak brakuje.

Wiecznie żywe stereotypy

22-letni Patryk, wolontariusz fundacji Śląskiego Chorób Serca w Zabrzu "Tak dla transplantacji", który 6 lat temu odzyskał zdrowie (i życie) dzięki przeszczepowi serca, jeździ teraz po innych szpitalach, miastach i “kolęduje”. Opowiada swoją historię i tłumaczy ludziom jak przebiega cała procedura przeszczepu.

- Miałem jeden taki przypadek, że pan podszedł do mnie i dopytywał, jakim cudem żyję, bo nie mógł uwierzyć, że możliwy jest przeszczep serca - wspomina Patryk.

W latach 80. XX wieku, kiedy polscy lekarze, na czele z prof. Zbigniewem Religą w Zabrzu, zaczynali przygodę z przeszczepami, na ich drodze pojawiało się wiele "kłód" i zabobonów. Z początku Kościoł był sceptycznie nastawiony, ale z biegiem lat to się zmieniło. W 2000 roku Jan Paweł II jasno wyraził swoje poparcie.

"Przeszczepy są dużym krokiem naprzód w służbie dla człowieka. Niejeden zawdzięcza swoje życie transplantacji organu. Metoda przeszczepiania coraz częściej okazuje się ważnym sposobem wypełniania głównego celu całej medycyny, którym jest służba dla życia człowieka." (Papież Jan Paweł II, Rzym, 28.08.2000)

Dobra wola w świetle prawa

"Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 169, poz. 1411) - Art. 5.:

  1. Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
  2. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy.
  3. W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również ten małoletni."

Prawie każda osoba po śmierci może być potencjalnym dawcą tkanek i narządów do przeszczepienia, jeżeli za życia nie zgłosiła sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Kiedy liczą się godziny, ważne jest podjęcie kluczowych decyzji. Rodzinie i lekarzom pomoże mały kartonik - wypisane oświadczenie woli. Ma on jedynie charakter informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować, ale ważne, aby po jego wypełnieniu poinformować swoich bliskich o zamiarach. Wypełnione oświadczenie woli należy nosić razem z dokumentami, np. dowodem osobistym czy prawem jazdy. 

Z humorem w słusznej sprawie

W mediach społecznościowych pojawia się dużo akcji promujących donację. Wśród nich:

Eksperci są zgodni, że trzeba szerzyć wiedzę na temat donacji. Ludzi trzeba uwrażliwiać i wzbudzać w nich więcej empatii.

- Skuteczność akcji polega na powtarzalności. Po to, aby kształtować świadomość społeczeństwa trzeba działać i mówić systematycznie o transplantacji - mówi dr Danuta Morańska, pedagog z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. - Argumentem mocno przekonującym są spotkania z osobami, które znają ten problem. 

Czytaj więcej