Czytasz: Dzieci w szkole nie uczą się o Śląsku

Dzieci w szkole nie uczą się o Śląsku

Kiedyś dzieci czytały „Łyska z pokładu Idy”. Dziś trudno szukać Ślązaków na liście lektur szkolnych.

O liście lektur zrobiło się głośno kilka dni temu, kiedy w spisie do konsultacji zabrakło nazwiska Czesława Miłosz. Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokoiło tę burzę. Rzeczniczka MEN wysłała komunikat:

„Nie wyobrażamy sobie nowej podstawy programowej do szkół ponadpodstawowych bez twórczości Czesława Miłosza! Czesław Miłosz jako polski poeta i noblista ma zagwarantowane miejsce w podstawie programowej.”

Kaszubi mają swoje lektury, a Ślązacy?

Nowa podstawa programowa do liceów jest w tej chwili konsultowana. Instytucje mogą zgłaszać uwagi do 18 sierpnia. W pierwszej połowie września poznamy oficjalny spis książek, które uczniowie szkół ponadpodstawowych będą musieli przeczytać.

Reforma edukacji ma położyć nacisk na historię i klasyczny kanon lektur. Nie będzie „Władcy Pierścieni” czy „Gry o tron”. Nie będzie też książek, które pokazałyby historię Śląska.

Dziś Śląska nie ma na liście lektur. W przeciwieństwie do Kaszub. Powstała lista lektur podczas nauki języka regionalnego, w tym wypadku języka kaszubskiego. Śląsk nie ma tyle szczęścia.

A może współczesna śląska eseistyka? 

W spisie lektur pojawia się nazwisko Alfreda Szklarskiego, autora serii przygód Tomka Wilmowskiego. Seria przygód kota Cukierka napisana przez Waldemara Cichonia zrobiła furorę wśród dzieci i znajdzie się na liście lektur szkoły podstawowej. Cichoń pochodzi z Tychów i mieszka na Śląsku. Jednak jego Cukierek nie ma związków z regionem.

Książek, które pokazywałyby Śląsk, nie uwzględniono w edukacji szkolnej. Kogo na liście lektur widziałby Dariusz Pawelec, dyrektor CINiBA?

- Śląsk Morcinka musimy sobie wyobrażać. Śląsk Kutza nieco pokrył się kurzem. Pokazałbym coś świeżego, współczesną śląską eseistykę Stefana Szymutki i Aleksandra Nawareckiego. Te książki mówią nam coś ważnego w temacie Śląska – mówi Pawelec.

I dodaje: - Pytanie też, co zrobić z literaturą niepolskojęzyczną. Myślę tu o Horście Bienku i „Pierwszej Polce”.

Rozpoczynamy dyskusję na temat lektur, w których bohaterem jest Śląsk, a które powinna poznać młodzież z naszego kraju. Komentujcie!

Czytaj więcej