Czytasz: "Naród wspaniały, tylko ludzie... »dzbany«"

"Naród wspaniały, tylko ludzie... »dzbany«"

YouTuberzy wyznaczyli trendy. PWN wybrało zwycięzcę plebiscytu na młodzieżowe słowo roku! W czołówce znalazł się też... śląski przymiotnik.

Jak co roku, PWN zorganizował plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. W tym roku bezkonkurencyjnie zwyciężyło słowo “dzban”. Co oznacza? Dzban możemy rozumieć różnorako, jednak z pewnością jest to określenie negatywne.

Dzbanem nazwiemy zarówno kogoś jednoznacznie głupiego, jak i łagodnie osobę niemądrą, z którą jesteśmy w bliskiej komitywie. Swoją popularność zawdzięcza ono YouTuberowi Klocuchowi oraz portalowi wykop.pl.


Klocuch jest popularnym YouTuberem. Nie ujawnia on jednak swojej tożsamości. Ukrywa się pod postacią dwunastolatka. Próby odkrycia jego tożsamości spoczęły na niczym. Znany jest ze swojego infantylnego języka i modyfikacji głosu. Swoją działalność zaczął od recenzji gier, a zasłynął z remixów piosenek. Najsłynniejszą przeróbką jest Kruci Gang, który nawiązuje do Gucci Gang Lil Pumpa.

Śląskie słowo na drugim miejscu

Drugie miejsce zajął wyraz ze ślonskiej godki - masny. Zyskał on na popularności dzięki YouTuberowi Boxdelowi, który sam tłumaczy je jako “fest dobrze”.

- Masny oznacza tłusty, grubawy, obfity. Nie dziwi mnie dzisiejsze wykorzystanie tego słowa. Tłusto, czyli dobrze, bo obficie. Tak mówimy o Tłustym Czwartku, czyli dniu, kiedy trzeba się dobrze najeść. - mówi prof. dr hab. Jolanta Tambor z Instytutu Języka Polskiego UŚ.

Prestiż, zwyklam i mamadżer


Ostatnie miejsce na podium przypadło przymiotnikowi “prestiżowy”. Wywodzi się ono od francuskiego słowa prestige oznaczającego urok. Słowa tego używa bardzo często Lord Kruszwil i to on stoi za jego popularnością. Słowa tego, według kapituły nagrody, używają ludzie bardzo młodzi.

W kategorii “słowa ciekawie zbudowane” kapituła nagrody wyróżniła wyrazy “zwyklak” oraz “normik”, które wskazują na osobę przeciętną, niewyróżniającą się niczym. Wyrozniono także określenie "mamadżer", które łaczy w sobie role matki z funkcją menedżerki. Łącznie poprzez formularz na stronie sjp.pwn.pl wpłynęło prawie 10 tysięcy zgłoszeń.

Czytaj więcej