Czytasz: Dwóch Polaków w drugim etapie Konkursu Dyrygentów

Dwóch Polaków w drugim etapie Konkursu Dyrygentów

Dwóch Polaków – Maciej Kotarba i Marek Wroniszewski – przeszło do drugiego etapu X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Konkurs od piątku trwa w Katowicach. W kolejnej turze zmierzy się w sumie 13 osób wyłonionych z początkowych 50. Finał odbędzie się w piątek, a gala wręczenia nagród i pierwszy z trzech koncertów laureatów - w sobotę.

Zwycięzca otrzyma Złotą Batutę i 25 tys. euro.

Drugi etap dyrygenckiego konkursu to akompaniamenty i wielka symfonika. Prócz muzyków Filharmonii Śląskiej uczestnikom towarzyszyć będą soliści m.in. skrzypkowie Piotr Pławner i Jakub Jakowicz oraz pianista Piotr Sałajczyk.

Konkurs jak otwarta próba

W tym etapie uczestnicy będą mieli nie więcej niż 45 minut na opracowanie z orkiestrą i solistami wylosowanych utworów. Zmagania konkursowe to jakby otwarta próba, w czasie której jurorzy oceniają przede wszystkim pracę dyrygentów z instrumentalistami, technikę dyrygowania, a także pomysł dyrygenta na utwór i zrozumienie go.

Oprócz dwóch Polaków - Macieja Kotarby i Marka Wroniszewskiego - do kolejnego etapu dostali się młodzi dyrygenci z Izraela, Litwy, Szwajcarii, Korei Południowej, Singapuru, Chin, Hong Kongu, Wenezueli, Tajwanu i Rosji.

Jeden z najważniejszych polskich konkursów muzycznych

Katowicki konkurs dla dyrygentów i dyrygentek, którzy nie ukończyli 35 lat, należy do najważniejszych polskich konkursów muzycznych, a jednocześnie zaliczany jest do wiodących konkursów dyrygenckich na świecie m.in. ze względu na bardzo dużą liczbę kandydatów dopuszczanych do rywalizacji.

Wszystkie przesłuchania konkursowe można śledzić na żywo w internecie pod adresem www.fitelbergcompetition.com/pl.

Organizatorem konkursu jest Filharmonia Śląska w Katowicach, a wśród współorganizatorów jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie – państwowa instytucja kultury. Wydarzenie dofinansowano m.in. ze środków ministerstwa kultury oraz samorządu woj. śląskiego. (PAP)

Czytaj więcej