Czytasz: Draga, Konior i Miuosh w kalendarzu

Draga, Konior i Miuosh w kalendarzu

Znani mieszkańcy miasta zapozowali do wyjątkowego kalendarza Domu Aniołów Stróżów.

Trwa druk kalendarza „Katowice – miasto ludzi wolnych”. Na jego kartach wystąpili znani mieszkańcy miasta, autorytety, ale też młode talenty i ludzie zaangażowani w tworzenie miasta. W ramach projektu powstało 12 portretów realizowanych w przestrzeni miasta.

Na kartach kalendarza, zobaczymy Sonię Dragę, Annę Dudzińską, Iwonę Sosnowską–Wieczorek, Monikę Bajkę, Miuosha, Roberta Talarczyka, Tomasza Koniora, Grzegorza Chudego, prof. Tadeusza Sławka, prof. Krzysztofa Sodowskiego, prof. Eugeniusza Knapika, twórców marki On Lemon oraz gościnnie Oliviera Janiaka.

Projekt „Pasja. Prestiż. Potencjał. Katowice – miasto ludzi wolnych” to charytatywny projekt, z którego dochód w całości przekazany zostanie na Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów. To dar serca dla tych, którzy sami nie mogą o siebie zadbać.

Pozowali w różnych zakątkach Katowic

Twórcy opowiedzieli historie miasta, któremu "przeszczepiono serce". To już nie to samo miejsce, co kilkanaście lat temu. Katowicka architektura to innowacyjność i nowoczesność, jak na przykład NOSPR, gdzie na sali koncertowej wystąpił architekt tego miejsca Tomasz Konior. To także prestiżowe miejsce przyciągające nie tylko krajowy biznes, jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gdzie pozowała prezes wydawnictwa Sonia Draga. W kalendarzu nie zabrakło miejsc, które się nie zmieniają, jak dzielnica Załęże. Tu w wyjątkowej sesji wystąpił muzyk Miuosh, któremu na sesji towarzyszyły dzieci – podopieczni Domu Aniołów Stróżów

- Każdy ma anioła na straży. Te dzieciaki mają nawet w swojej dzielnicy ich dom. Zawsze mogą na mnie liczyć. Dożywotnio – obiecał po sesji raper.

Dom Aniołów Stróżów to miejsce, które jest sercem projektu. To dla dzieci, którymi opiekuje się stowarzyszenie wystąpili goście, a twórcy projektu pracowali pro bono. Misją Aniołów jest obecność w dzielnicach pogórniczych, pohutniczych, gdzie społeczności słabo poradziły sobie z transformacją, z przemianami gospodarczymi.

- To są dzieci z rodzin ubogich, niewykształconych, żyjących w bardzo trudnych warunkach socjalnych. W tych rodzinach jest mnóstwo problemów, konfliktów, napięć, uzależnień. Od samego początku sporo oferujemy, ale też oczekujemy zaangażowania - tłumaczy Monika Bajka, prezeska stowarzyszenia.

- Dzieci razem z nami sprzątają, razem przygotowujemy posiłki. Jeśli potrzebują plecaka do szkoły lub mają wymarzoną kurtkę, to mówimy: ok, ale jak chcesz na to zapracować? Oczywiście łatwiej by nam było im to dać, ale wtedy niczego ich nie nauczymy. Nie chodzi o to, by było łatwo, ale by było możliwe – dodaje.

Premiera kalendarza 29 października. W listopadzie będzie można go kupić w wielu miejscach związanych z Domem Aniołów Stróżów. W Katowicach dostępny będzie w księgarni Bookszpan na ulicy 3-go maja.

Czytaj więcej