Czytasz: Donald Tusk ponownie szefem Europy!

Donald Tusk ponownie szefem Europy!

Przywódcy państw UE zagłosowali. Szef RE nie zmieni się.

Donald Tusk ponownie został szefem Rady Europejskiej. Decyzja zapadła podczads głosowania na szczycie UE w Brukseli. Jako pierwszy o wynikach poinformował premier Luksemburga Xavier Bettel.  

Sam Tusk podziękował za wsparcie.


Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński powiedział, że wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europy, to bardzo zły sygnał. Tuska ocenia jako polityka, który łamie wszystkie zasady, w tym w tym regułę neutralności. Pochwalił postawę premier Beaty Szydło, która "dzielnie broniła Polski pomimo nacisków".

- Jeszcze raz powtarzam, stało się bardzo źle. Mamy pania premier, która dzielnie broniła polskich interesów wbrew wszystkim. (...) Pokazała, że Donald Tusk nie będzie mógł swoich działań łączyć z Polską. Donald Tusk zerwał łączność z Polską. (...) Nasza pani premier potrafiła dzielnie przeciwstawić się tym naciskom (...) To dobry znak - ocenia Jarosław Kaczyński


Premier Czech, Bohuslav Sobotka poinformował, że tylko Polska wypowiedziała się przeciwko Tuskowi. Według unijnych źródeł nikt nie wstrzymał się od głosu. Zgodnie z unijnym traktatem przewodniczący Rady Europejskiej wybierany jest kwalifikowaną większością głosów.  

Wybór szefa Rady Europejskiej był pierwszym punktem obrad szczytu UE. W tej części podjęcie decyzji zajęło niespełna pół godziny. Tusk opuścił wówczas salę obrad, a prowadzenie szczytu przejął premier Malty Joseph Muscat.

27:1

Wybór nowego przewodniczącego RE od początku budził spore emocje. Sprawę żwawo komentują politycy oraz sportowcy.