Czytasz: Dla miłośników sportów zimowych

Dla miłośników sportów zimowych

W grudniu rusza polska zimowa wyprawa na K2. Wcześniej weźmiemy udział w Spotkaniach Górskich „Lawiny”.

Pierwszy dzień „Lawin” (17.11) rozpoczną warsztaty wspinaczkowe dla dorosłych, które odbędą się w szkole Haliny i Jacka Czechów. To propozycja dla tych, którzy ze wspinaczką nie mieli do tej pory zbyt wiele wspólnego, a chcieliby się dowiedzieć jak zrobić pierwsze kroki w tej dyscyplinie.

Tego samego dnia wieczorem w kinie „Patria” – w ramach bloku filmu górskiego - zobaczymy film Pavla Barabasa „Życie dla pasji”, przypominający postać legendarnego taternika-poety Wiesława Stanisławskiego oraz kultowy i obsypany nagrodami na festiwalach górskich całego świata dokument „Valley Uprising”, pokazujący historię wspinaczki w amerykańskich Yosemitach.

Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci 

Na „otwarcie” soboty (18.11) organizatorzy zaproponowali zajęcia praktyczne – warsztaty wspinaczkowe dla dzieci prowadzone przez instruktorów z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek” oraz warsztaty z turystyki narciarskiej.

Sobotnie popołudnie upłynie pod znakiem odbywających się w Sali Miejskiego Centrum Kultury prelekcji i pokazów. Na zakończenie dnia przewidziano pokaz filmu „Mama”, po którym odbędzie się spotkanie z jego bohaterką, Kingą Ociepką–Grzegulską, jedną z najbardziej utytułowanych polskich wspinaczek, która karierę sportową łączy z wychowywaniem dwójki małych dzieci.

Film o matce-himalaistce

W trzeci dzień „Lawin” (19.11) zaplanowano pokazy filmów, prezentacje i rozstrzygnięcie konkursu fotografii górskiej.

Ich kulminacją będzie spotkanie z Piotrem Pustelnikiem. Trzeci (i ostatni jak do tej pory) Polak, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników Himalajów i Karakorum opowie nie tylko o wyprawach w najwyższe góry świata, ale też o życiu „po Koronie”.

- Przed rokiem sporo miejsca poświęciliśmy postaci Jerzego Kukuczki, wcześniej gościem ‘Lawin” był Krzysztof Wielicki, więc zaproszenie Piotra Pustelnika było dla nas oczywiste. Zwłaszcza, że w tym roku ukazała się jego książkowa autobiografia – podkreśla Michał Wroński, koordynator programu „Lawin”.

Wysłuchamy relacji z wyjazdów w Kaukaz, Pamir, Himalaje, na Islandię, Kilimandżaro i w góry Bałkanów. Odbędą się też zajęcia z turystyki narciarskiej, konkurs fotograficzny oraz muzyczne after party.

- „Lawiny” to obecnie nasze największe przedsięwzięcie, mające swoją wierną publiczność w całym regionie. Goście doceniają panującą u nas swobodną atmosferę i oczywiście to, że cała impreza jest dla nich bezpłatna. Dla nas jako organizatorów to spore wyzwanie, stąd też cieszymy się, że od tylu już lat udaje się nam nieprzerwanie organizować ten festiwal – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Stowarzyszenia.

Impreza odbędzie się 17-19 listopada w Rudzie Śląskiej. Wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM XII SPOTKAŃ GÓRSKICH „LAWINY” 

17 LISTOPADA (PIĄTEK) 

Godz. 17.00 – 19.00 (ścianka wspinaczkowa „W Skale – Bunkier”): Warsztaty wspinaczkowe dla dorosłych (obowiązują wcześniejsze zapisy)

Godz. 18.15 (kino Patria): Oficjalne otwarcie XII Spotkań Górskich „Lawiny”

Godz. 18.30: Pokaz filmu „Życie dla pasji”

Godz. 19.30: Pokaz filmu „Valley Uprising”

18 LISTOPADA (SOBOTA) 

Godz. 10.00 – 12.00 (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Janusza Korczaka, ul. Obrońców Westerplatte 2A): Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci (obowiązują wcześniejsze zapisy)

Godz. 14.00 – 15.30 (Druid Pub): „Skitury - jak to podejść? Ekipa Tuttu.pl zaprasza w świat turystyki narciarskiej”. Warsztaty i konkurs z nagrodami

Godz. 16.00 (Miejskie Centrum Kultury): Otwarcie bloku filmów i prezentacji

Godz. 16.15: Pokaz filmu „Czekając na Rosę”

Godz. 16.45: „Rozrusznik ładowany górami. Kilimandżaro, czarny klejnot” – prezentacja Piotra Głowackiego

Godz. 17.45: Pokaz filmu „Cześć Chu”

Godz. 18.00: Prezentacje członków Rudzkiego Klubu Grotołazów Nocek - "Islandia'2017" (Damian Szołtysik, "Dach Kaukazu" (Aleksander Kufel), "Pik Lenina" (Aleksander Kufel)

Godz. 18.30: Przerwa na poczęstunek

Godz. 19.15: Pokaz filmu „Mama”

Godz. 20.00: Spotkanie z Kingą Ociepką - Grzegulską, wspinaczką, bohaterką filmu „Mama”

Godz. 22.00 (Druid Pub): Muzyczne after party

19 LISTOPADA (NIEDZIELA) 

Godz. 16.00 (Miejskie Centrum Kultury): Otwarcie bloku filmów i prezentacji

Godz. 16.05: Pokaz filmu „Klek - Misja Bośnia 2014”

Godz. 16.30: „Golem Korab, podwójna radocha” – prezentacja Michała Wrońskiego

Godz. 17.00: „Projekt Kazbek” – prezentacja Ani Gulan i Michała Feliksika

Godz. 18.00: Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Losowanie nagród dla publiczności

Godz. 18.30: „Życie po Koronie” - spotkanie z Piotrem Pustelnikiem

Godz. 20.00: Zakończenie XII Spotkań Górskich „Lawiny”

Czytaj więcej