Czytasz: Debata Silesion: 20 lat samorządu i co dalej?

Debata Silesion: 20 lat samorządu i co dalej?

Czy samorząd rozumiany jako forma władzy niezależnej od rządu jest zagrożony?

- Następuje recentralizacja państwa, a nie tak miało być. Nie tylko ta ostatnia ekipa jest temu winna. Wojewoda miał być tylko przedstawicielem rządu w terenie. Wszystkie merytoryczne kompetencje miały być przeniesione do samorządu wojewódzkiego - mówi Jerzy Stępień, współtwórca ustawy o samorządzie wojewódzkim i były prezes Trybunału Konstytucyjnego.


Kamil Durczok w rozmowie z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą ustawy o samorządzie wojewódzkim, Jerzym Stępniem, marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą i byłym wojewodą śląskim, a dziś prorektorem Uniwersytetu Śląskiego Tomaszem Pietrzykowskim.


Liderzy PiS wielokrotnie dali do zrozumienia, że oczekują „ścisłej współpracy rządu i samorządu”. Czy samorząd rozumiany jako forma władzy niezależnej od rządu jest zagrożony?

- Stawiam tezę, że tak jest w głowie prezesa Kaczyńskiego, że jak coś nie jest jego, to jest wrogie. Widzę zagrożenie dla samorządu, bo widzę centralizm krajowy i narodowy - mówi marszałek Wojciech Saługa. - Zabierają nam kompetencje. Przejęli WFOŚ w sposób karygodny, obniżyli pensje samorządowców za to, że nabroili z premiami w rządzie - wylicza marszałek.

- Nie zgodzę się z tym, że są jakieś powody, żeby uznawać to zagrożenie za realne - mówi były wojewoda Tomasz Pietrzykowski i po chwili dodaje: - Może poza tym, że w pozostałych sferach stały się rzeczy, które się jeszcze trochę wcześniej nikomu nie śniły.

Były wojewoda za czasów PiS w latach 2005-2007, dziś prorektor Uniwersytetu Śląskiego przyznaje, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości mogą budzić niepokój samorządowców, jednak jego zdaniem, póki co, nie ma dowodów na radykalne zmiany w samorządzie.

Wojciech Saługa wskazuje na Węgry, gdzie kiedyś samorząd regionalny funkcjonował podobnie jak w Polsce. Dziś tamtejszy „marszałek” jest od wręczania kwiatów i medali. Wszystko sterowane jest centralnie.

- Ludzie mają zaufanie do samorządu, więc nie tak łatwo będzie go rozmontować. Ale widzimy, że punktowo są prowadzone pewne próby - zauważa prezes Jerzy Stępień.


Dlaczego tak ważna jest niezależność samorządu od rządu? Czy Polsce grozi wprowadzenie scenariusza węgierskiego? Dlaczego wojewoda otrzymuje coraz więcej kompetencji? Dlaczego nie dokończono reformy samorządu? Czy rząd zmieni ustawę metropolitalną w jedną noc? Jaki kształt będzie miał samorząd po wyborach?

 

- Gdyby, tak jak panowie się obawiacie, PiS ten samorząd scentralizował zupełnie, przegra wybory i przyjdzie następny rząd, który będzie na nowo budował od zera… - mówi Tomasz Pietrzykowski.

- Albo mu się to spodoba. Wiele ścieżek przetartych dzisiaj przez PiS dla następnej władzy może się wydać maksymalnie atrakcyjnych - dodaje Kamil Durczok.

Czytaj więcej