Czytasz: Prezydent Świętochłowic chce zostać szefem śląskiej PO

Prezydent Świętochłowic chce zostać szefem śląskiej PO

02:40
Dawid Kostempski: „Nie chcemy być drugim PiS-em” . Nie szczędzi krytyki marszałkowi Wojciechowi Sałudze.

Wybory lidera śląskiej PO miały być formalnością. Wojciech Saługa zyskał poparcie Borysa Budki i z pełniącego obowiązki szefa struktur śląskich 2 grudnia miał zostać wybrany liderem lokalnej Platformy. Do wyścigu staje Dawid Kostempski i nie szczędzi krytyki marszałkowi województwa śląskiego.

- Frustracja narosła tak duża, że potrzeba zmian w śląskich strukturach PO. Od 2015 roku PO nie potrafiła zbudować w regionie silnej opozycji. Toczą nas konflikty i problemy, których Wojciech Saluga nie jest w stanie rozwiązać - mówi Dawid Kostempski.

Zdaniem prezydenta Świętochłowic problemy partii zamiatane są pod dywan, blokuje się młodych i ambitnych działaczy, na rozwój nie mogą liczyć także kobiety.

- PO na Śląsku to tysiące ludzi. Sam Borys Budka nie wygra za nas wyborów - mówił prezydent Świętochłowic - Kiedy słyszę, że Wojciech Saługa jest jedynym najlepszym kandydatem, to przypomina mi się Jaroslaw Kaczyński. A my nie chcemy być drugim PiS-em.

Jednocześnie Kostempski przedstawia swoją wizję wspólnych list zjendoczonej opozycji.

- Zjednoczona opozycja tak, ale pod szyldem Platformy Obywatelskiej - mówi Dawid Kostempski


Start Dawida Kostempskiego jest złamaniem wewnętrzych ustaleń partii. Borys Budka, podczas obrad rady regionalnej PO w Katowicach, mówił, że o kierowanie śląską Platformą powinien ubiegać się jeden kandydat, któremu poparcia udzielą pierwszoplanowe osoby w partii, w tym on sam.

- Liczę że Wojciech Saługa nie będzie mi przeszkadzał. PO jest partia demokratyczną - mówi Dawid Kostempski

Wybory szefów regionów PO zaplanowano na 2 grudnia. Zgłoszenia kandydatów, poparte podpisami 5 proc. uprawnionych do głosowania członków partii na danym terenie, będą przyjmowane do 18 listopada. W woj. śląskim potrzeba blisko 200 podpisów poparcia.

Czytaj więcej