Czytasz: Czy Wiosna rozkwitnie w Katowicach?
Robert Biedroń zelektryzował mieszkańców województwa śląskiego. Hala MCK wypełniona po brzegi.

Robert Biedroń nie zwalnia tempa. Po żywiołowej inauguracji w Warszawie, ruszył w Polskę. W środę w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zorganizował konwencję regionalną. Co przyciągnęło mieszkańców Śląska i Zagłębia na spotkanie z liderem Wiosny?

KONWECJA "WIOSNY" W KATOWICACH - RELACJA NA ŻYWO:

20:25 - Moim marzeniem i wielkim celem było reprezentowanie Polski wielkiej, otwartej tolerancyjnej, bez wykluczenia społecznego. Jesteśmy w momencie historycznym, bo wspólnie z tym panem [Robertem Biedroniem] takie społeczeństwo wybudujemy - mówi Karolina Hamer z Tychów.

20:15 Gabriela Morawska-Stanecka uważa, że równość wobec prawa powinna także objąć kościół.

- Wycofamy finansowanie lekcji religii. To naprawdę się da. Zlikwidujemy fundusz kościelny. Wprowadzimy sprawiedliwe dla księży, a także podatki od opłat, które uiszczacie za śluby czy pogrzeby. Nie dopuścimy, żeby to episkopat decydował, jakie ma być prawo w naszym kraju - mówi Gabriela Morawska-Stanecka

- Geje i lesbijki to obywatele, jak wszyscy. Skoro państwo każe im płacić podatki jak inni obywatele, to dlaczego nie traktuje ich na równi też w innych aspektach?

20:05 Gabriela Morawska-Stanecka przyznaje, że Szczyrk, z którego pochodzi, dla niej samej, kiedy była dzieckiem wiązała się z wykluczeniem. Jako dzieci z gór nie byli objęci programem wyjazdów.

- Wiem, ze dzieciom mieszkającym w małych miejscowościach jest trudno. Dlatego trzeba wyrównywać szanse wszystkim Polakom - mówi Gabriela Morawska-Stanecka. - Chodzi o to, żeby wszyscy byli równi - dodaje.

Jako prawniczka skupiała się pomocy ofiarom przemocy domowej. Wiosna chce wprowadzić obowiązek izolacji sprawców przemocy. Jej zdaniem kobiety są dyskryminowane.

- Czas, żeby kobiety i mężczyźni stali się równi - mówi Morawska-Stanecka.

19:48 Prof. Maciej Gdula wskazuje, że współpraca musi być podstawą funkcjonowania państwa.

- To wspaniałe być w regionie, gdzie tradycją jest nowoczesność i zmiana. Wiosna to partia zmian i nowoczesności. Kończy się długa zima w polskiej polityce, kiedy nie było czasu i miejsca na marzenia. Gdy zbyt wielu nas czekało na to, żeby przeczekać, przetrwać - mówi prof. Maciej Gdula.

Zdaniem prof. Gduli, PO nie ma wizji, a wizja PiS zależy od humoru prezesa Kaczyńskiego. Partia Wiosna ma być „trzecim wymiarem”.

- Koniec z życiem w świecie dwuwymiarowym, czas na trzeci wymiar - mówi prof. Gdula. - My chcemy współpracy, bo możemy tylko tak, że jesteśmy różnorodni i dostrzec w tym nasze bogactwo.

Nauczyciel na początku swojej kariery zawodowej ma zarabiać 3,5 tys. zł, prof. edukacji - 6-7 tys. zł.

- Ciężko będzie zbudować szkołę opartą na współpracy jeżeli paca nauczycieli nie będzie dobrze wynagradzana - mówi prof. Gdula.

19:40 „Tylko wielokulturowa Polska może być wielka”. Łukasz Kohut po śląsku zapewnia, że w Wiośnie będzie zabiegał o ślonskom godke i prawa człowieka.

- Drażniła mnie ta nasza stara rzeczywistość. Emigrowałem. Chciałem zmian - mówi Łukasz Kohut.

Przyznaje, że w Skandynawii zobaczył jak może funkcjonować prawdziwe społeczeństwo obywatelskie. Zapewnia, że Ślązaków i Zagłębiaków dzieli tylko Brynica. Przypomniał, że największe poparcie dla akcesji do Unii Europejskiej było w woj. śląskim i opolskim.

- Chcemy silnej Unii Europejskiej, bo zawsze byliśmy w Europie. NIe pozwolimy nikomu na budowanie państwa ultranarodowego - dodaje Kohut.

Przyznaje, że w tej części Polski nie brakuje problemów. Domaga się szacunku dla odmienności ślonskiej godki. Uważa, że także śląski powinien być językiem, który może być zdawany na maturze.

- Tak jak tutaj stoję, gwarantuję, że ślonsko godka uzyska w końcu status języka regionalnego. Gwarantuje pokój, bo Wiosna, to koniec wojny polsko-polskiej. I tak jak tutaj stoję , gwarantuję świeckie państwo, bo Wiosna to rozdział państwa od kościoła - zobowiązał się Kohut.

19:20 Biedroń zapewnia, że będzie dążył do ustanowienia ślonskiej godki za język etniczny.

19:15 Robert Biedroń nie kryje aspiracji do bycia premierem.

- W centrum naszego kraju jest jeszcze serce, którego nie rozmroziliśmy. To zabarykadowany Sejm, ale i to zmienimy - mówi.

19:13 - Jeżdżąc po Polsce nie widzę konfliktu, o którym mówią nam politycy. Nie ma wojny polsko-polskiej. Obiecuję, że nie tylko zakopię topór wojenny, ale przede wszystkim - tak jak 30 lat temu - usiądziemy do jednego stołu i będziemy rozmawiać - mówi lider "Wiosny".

19:10 Wpadka Biedronia. Lider Wiosny chciał nawiązać do konfliktu o nazwę placu Szewczyka. Tymczasem zamiast o placu Kaczyńskich mówił... o placu Sejmu Śląskiego.

19:07 Robert Biedroń witając zebranych w MCK w Katowicach nie krył wzruszenia z ilości sympatyków, którzy przyszli na regionalną konwencję.

- Wy pierony jedne Biedroniowe, to miały być kameralne spotkania! - śmiał się Biedroń.

19:00 Daga i Virtual Space rozgrzewają uczestników konwencji Wiosny w Katowicach.

18:30 Tłum ludzi, który jeszcze nie zdążył wejść na konwencję opóźnia jej start o ok. 20 minut.

- Przyciąga jego otwartość, brak fałszu, jakość, której w polskiej polityce dotąd nie było - mówi nam pani Kasia z Sosnowca, która na konwencję przyjechała z całą rodziną.

Tuż po przekroczeniu progu MCK w Katowicach, widać, że Biedroń w tworzeniu struktur o Śląsku nie zapomniał. Dziesiątki wolontariuszy, sklepik, kącik dla najmłodszych, przygotowane materiały promocyjne i... koordynatorzy znani z organizowanych w Katowicach marszy i protestów.

Wiosna Roberta Biedronia już na starcie ma na Śląsku i Zagłębiu zaplecze silniejsze niż Nowoczesna Ryszarda Petru, która w tym samym miejscu startowała w lipcu 2015 roku.