Czytasz: Cztery osoby zginęły na drogach w Śląskiem

Cztery osoby zginęły na drogach w Śląskiem

Nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie i jazda pod wpływem alkoholu – to główne grzechy kierowców.

 

Bilans długiego weekendu na drogach

Od piątku w całym kraju jest więcej patroli policyjnych na drogach. Trwa akcja długi weekend. Dotychczasowy bilans zdarzeń na drogach naszego województwa po 3 dniach to 24 wypadki, w których zginęły 4 osoby, a 31 zostało rannych. 

Jedną z ofiar śmiertelnych jest potrącony na pasach 66-letni pieszy. Policjanci odnotowali także 455 kolizji oraz zatrzymali 90 pijanych kierowców.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Przestrzegają, że nie będzie pobłażliwości dla osób drastycznie naruszających przepisy ruchu drogowego. Ci, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym traci się prawo jazdy.

nieoznakowane patrole i policjanci na motocyklach

Podczas akcji policjanci korzystają nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. Na drogach obecni są także policjanci na motocyklach. Mundurowi zwracają szczególną uwagę przede wszystkim na to, czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości i pamiętają o przestrzeganiu przepisów, zwłaszcza w zakresie pierwszeństwa przejazdu i wyprzedzania. Eliminują z ruchu kierowców pod wpływem alkoholu.

W myśl obowiązujących przepisów, ci, którzy zdecydują się na jazdę po alkoholu, muszą się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami karnymi oraz finansowymi. W razie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu sąd zawsze orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. zł.

Kontrolowana jest również prawidłowość przewożenia pasażerów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, przewożenia dzieci w fotelikach. Piesi też muszą uważać i pamiętać o obowiązkowych odblaskach poza terenem zabudowanym.

Źródło: Policja Śląska

Czytaj więcej