Czytasz: COP24: Greenpeace ma swoją siedzibę w Katowicach

COP24: Greenpeace ma swoją siedzibę w Katowicach

Greenpeace otworzyło Climate Hub.

COP24: W Królestwie Greenpeace ma swoją siedzibę.

Trwa szczyt klimatyczny COP24. Międzynarodowa organizacja Greenpeace wynajęła "Królestwo" i w lokalu organizuje multum wydarzeń. W ramach Climate Hub poruszonych zostanie wiele tematów, dla których spoiwem jest zmiana klimatu. Wśród nich możemy wyróżnić następujące: problem elektrowni wodnych, wykorzystanie paliw, prawo państw wobec zmian klimatycznych, zmiany klimatyczne a feminizm, dyskryminacja mniejszości, chów.

Prezentujemy wybór wybór najciekawszych wydarzeń:

We wtorek o 17:30 Szymon Hołownia spotka się z czytelnikami. Katolicki autor promuje swoją najnowszą książkę “Boskie zwierzęta”. Książka traktuje o relacji człowiek-zwierzę i próbuje nadać kierunek zmian, na korzyść zwierząt, które człowiek mógłby wprowadzić w życie.

Wtorkowy wieczór zakończy się Międzykulturowym Koncertem dla Klimatu grupy Viva Flamenco. Grupa muzyczna łączy w swoim repertuarze klasyczną muzykę indyjską z flamenco.

Grażyna Makara i Marcin Żyła odwiedzą Climate Hub w środę o 18:30 Temat spotkania brzmi "Afryka: jutro wydarza się dziś" - (foto)relacja z podróży reporterskiej”. Prelegenci opowiedzą o swojej podróży do Afryki, widocznych tam zmianach klimatycznych i rewolucji demograficznej.

W czwartek o 16.00 przedstawiciele NGO z całego świata opowiedzą o swoich próbach wywierania presji na rządy ws. zmian klimatycznych. Przedstawią, jakie skargi administracyjne i jakie pozwy można składać przeciwko rządom i samorządom szkodzącym klimatowi. Wystąpienia będą w języku angielskim.

Tego samego dnia o 19:30 odbędzie się performance “Historia konika morskiego z rafy koralowej”, którego gospodarzem będzie WWF Polska. Dyskusja po nim dotyczyć będzie zmian klimatu oraz możliwości zapobiegania nim.

W piątkowy wieczór o 20:30 odbędzie się anglojęzyczny performance “Expect the Unexpected”. Wystąpienie traktuje o problemie walki niemieckiego społeczeństwa z eksploatacją kopalń węgla brunatnego. Spektakl zrealizowany zostanie z perspektywy wojowników o dobro wspólne, którzy w walce o dobro wspólne ścierają się z policją.

W sobotni wieczór NoizzPL zaprezentuje swoją kampanię “Tu pijesz bez słomki”. Portal zorganizował akcję przeciwko używaniu plastikowych słomek, do której przyłączyło się wiele postaci, takich jak Anja Rubik, Krzysztof Gonciarz czy Robert Biedroń.

Sobotę zakończy koncert muzyczny Psio Crew & Gooral. Muzycy wykonają po raz pierwszy piosenkę “Homo sapie”, która powstała z myślą o Climate Hub, oraz odegrają koncert.

W niedzielę o 14. spotkamy się na relacji z 3. Pielgrzymki na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej z Bonn i Watykanu do Katowic (3. Ökumenischer Pilgerweg für Klimagerechtigkeit). Pielgrzymi opowiedzą o swojej podróży, przeżyciach i przemyśleniach, dotyczących zmian klimatu. Relacja będzie w języku angielskim.


Niedzielny wieczór zwieńczy koncert rapera Grubsona. O 21.30 rozpocznie się wystąpienie słynnego rapera z Rybnika, którego koncerty przyciągają tysiące osób w całej Polsce.

W poniedziałek o 20. odbędzie się anglojęzyczna relacja młodych liderów klimatycznych z Azji Środkowej, Europy Wschodniej i Kaukazu. Przedstawia oni swoje doświadczenia z różnych stron świata, których nabrali podczas walki na rzecz zmian klimatu.

We wtorek o 15:30 rozpocznie się dyskusja “Klimat? czarno/zielono to widzę! - debata międzypokoleniowa”, organizowana przez organizację pozarządową Akcja Demokracja. Jej celem jest ścieranie się poglądów różnych pokoleń z całej polski nt. zmian klimatycznych. Rozmowa ma mieć charakter niespecjalistyczny.

W środę o 18.30 Fundacja Heinricha Bölla organizuje anglojęzyczną dyskusję, której celem będzie przedstawienie potencjalnych zmian, które ludzkość może wprowadzić, aby spowolnić wzrost temperatury.

Climate Hub zostanie zwieńczony w piątek anglojęzycznym koncertem “Cztery pory roku - po zmianie klimatu”. Przed audytorium wystąpią Szymon Sutor i Szymon Weiss. Koncert poprzedni kilka krótkich prelekcji klimatologów i prawników.

Czytaj więcej