Czytasz: Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Nietrafiony prezent można podarować komuś innemu lub sprzedać.

Podobno najbardziej nietrafionym prezentem są skarpetki. Najczęściej chowamy je głęboko do szafy i o nich zapominamy. W przypadku jednak kiedy nietrafiony prezent jest sporo wart, coraz częściej decydujemy się go podarować komuś innem lub sprzedać.


Serwis OLX na podstawie 6,5 tys., ankiet opracował ranking najbardziej nietrafionych prezentów. Ankietowani zdradzili również, co z nimi robią. Wśród najbardziej nietrafionych prezentów oprócz skarpetek królują kapcie. Praktyczne prezenty pod choinkę, czyli żelazko lub garnki również są w czołówce anty-rankingu. Ryzykownym prezentem są też obrazy i dzieła sztuki oraz podręczniki i poradniki. Nietrafione prezenty najczęściej otrzymujemy od rodziców i znajomych.


Większość właścicieli takich podarunków chowa je głęboko w szafie, sporo cześć decyduje się je też ofiarować komuś innemu.


Prawie połowa kobiet i ponad 40 proc. mężczyzn uważa, że sprzedaż niechcianego podarunku to dobry pomysł, ale finalnie sprzedać udaje się go niespełna 10 proc. ankietowanym.

Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaznacza, że zwrot prezentu, który nie ma wad, a po prostu nam się nie podoba, zależy od dobrej woli sprzedawcy.

- Jeżeli się zgadza, ma prawo określać własne warunki, np. termin, wymagać dostarczenia paragonu, oryginalnego opakowania, metek. W zamian może zaproponować m.in. zwrot gotówki, wymianę czy bon na zakupy w tej samej sieci – informuje.

Warto pamiętać, że gdy kupujemy produkt przez internet, możemy zrezygnować z zakupów bez podawania powodu w ciągu 14 dni od dnia jego odbioru. Dwa lata natomiast wynosi czas na zgłoszenie reklamacji. Składamy ją w sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy, najlepiej na piśmie. Kupując rzeczy na wyprzedaży, z ekspozycji lub z promocji mamy takie same prawa, co w przypadku zakupu po cenie regularnej. W reklamacji możemy żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub gdy wada jest istotna nawet zwrotu pieniędzy. Wybór należy do klienta, ale do zgłoszenia reklamacji potrzebny jest dowód zakupu.

Warto też pamiętać, że oryginalne opakowanie nie jest konieczne do złożenia reklamacji.

Czytaj więcej